петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4078 прочитания

    Цвети Кьосева: Към който и да е проблем, може да се подходи от няколко страни

    За ежедневието и предизвикателствата на своята роля, вижте какво сподели изпълнителният директор на „Методия“ пред Economy.bg
    23 ноември 2018, 14:07 a+ a- a

    Геновева Христова–Мъри и Анелия Касабова, съоснователи на Лигна Груп ООД, Цвети Кьосева, изпълнителен директор на Методия АД и Нина Проданова-Йоцева, съосновател на ITCE са четирите дами, които бяха избрани за част от менторската програма EY Entrepreneurial Winning WomenTM Europe тази година. Предприемаческият клас за 2018/2019 година включва 22 дами, основатели на общо 20 бързоразвиващи се бизнеса от 9 европейски страни. България и Полша са единствените страни от Централна и Източна Европа, които имат свои представители в програмата.

    Свързахме се с всяка една от дамите, за да научим повече за предизвикателствата, с които се сблъскват в ролята си на бизнес лидер. Ето какво сподели Цвети Кьосева от Методия АД пред Economy.bg:

    Наскоро приключи първата част от менторската програма на EY - срещата с всички 22 дами предприемачи в Брюксел. Какво бе най-ценното, което си взехте от нея?
    Най-ценно за мен беше вдъхновението от успехите на всички тези силни дами, докато споделяхме историите си. Колкото и различни да изглеждат бизнесите им и предизвикателствата, пред които се изправят, в крайна сметка всичко се свежда до универсални модели и общи посоки, приложими за всички нас. Техните историите ме обнадеждиха, че тук в България можем да правим световен бизнес, защото нивото ни е съизмеримо дори и с това на най-развитите европейски пазари.

    Опитайте се да опишете какво е да си жена предприемач с едно изречение:
    Предполагам, че е същото като да си мъж предприемач.

    Как протича един Ваш типичен ден и какво ви помага да се справяте с предизвикателните ситуации?
    Денят ми започва много рано и съдържа от всичко по малко. Организирам програмата си така, че да имам време за работа с екипите и колегите ми, за срещи и разговори с клиенти и партньори, както и за моите задачи. Смятам, че липсата на правилна и навременна комуникация е голямо предизвикателство за всички нас и може да доведе до редица усложнения, с които трябва да се справяме впоследствие. Откритостта, добрият тон и намирането на подходящия начин за комуникиране на даден въпрос ми помагат да заобикалям потенциалните “подводни камъни” в ежедневието.

    Кое е най-трудното управленско решение, което сте взели в кариерата си?
    През призмата на опита си мога да споделя, че най-трудни са били решенията, свързани с растежа на организацията в баланс с личните интереси на хората в нея. В такива моменти трябва много последователно да обясниш на целия екип нуждата от промяна и да си готов да я случиш, независимо колко време и усилия ти коства това.

    Каква e Вашата формула за постигане на баланс?
    Винаги съм вярвала, че към който и да е проблем може да се подходи от няколко страни. Това ми дава възможност да съпоставя и оценя различните гледни точки в критични ситуации, и да дефинирам следващите стъпки за действие. От друга страна, времето, споделено с близките хора ми носи нужната хармония и устойчивост, като ме презарежда с енергия и положителни емоции.

    Ако имахте възможност, какво бихте казали на своето 20-годишно „аз“?
    На двайсет години бях студентка, имах съвсем различни представи за света на бизнеса. Сега бих казала на своето 20-годишно „аз“ да се осланя на интуицията си, да отстоява всеки избор с увереност и да помни, че истинският успех се измерва не с броя победи, а с пътите, в които след падане се изправяш и продължаваш напред.

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 5 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 5 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 6 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 6 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 8 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години