петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    32578 прочитания

    Как се измерват земетресенията?

    Какво всъщност означава 4.1 по Рихтер?
    31 декември 2019, 10:11 a+ a- a

    Земетресение с магнитуд 4.1 степен по скалата на Рихтер разлюля България. Какво обаче означават тези стойности?

    Земетресенията се измерват чрез два вида скали. Докато едните показват силата (магнитуда) на трусовете, другите отчитат разрушителността им. Към първите спада скалата на Рихтер, а към вторите спада скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник (MSK).

    Скалата на Рихтер е логаритмична, тоест разликата между земетресение с магнитуд 5 и такова с магнитуд 6 е доста по-голяма, отколкото предполага повишението с 1 единица. Така например земетресение с магнитуд 6 притежава 32 пъти повече енергия, отколкото такова с магнитуд 5. При разлика от две нива обаче – от 5 до 7, земетресението ще е почти 1000 пъти по-силно.

    Земетресения като това с епицентър между Перник и Рударци през 2012 (с магнитуд от 5 до 5.9) се определят като умерени. Те могат да нанесат съвсем леки щети на здравите и стабилни сгради. На зле конструираните постройки обаче може да причинят сериозни щети, когато се построени на малко разстояние една от друга. Могат да се случат до 1319 пъти на година.

    За силни се считат земетресенията с магнитуд от 6 до 6.9. Те могат да нанесат сериозни щети в голям радиус. Случват се до 134 пъти годишно.

    Като големи се определят трусовете с магнитуд от 7 до 7.9. Могат да нанесат сериозни щети на големи разстояния. Случват се до 15 пъти годишно. Такова е разрушителното земетресение (7.6) в Турция през 1999.

    Земетресения с магнитуд от 8 до 8.9 се определят като много големи. Могат да опустошат всичко на разстояние от стотици километри. Могат да се случат до 1 път годишно. Такова е земетресението в Чили през 2010. То е със сила 8.8 по скалата на Рихтер.

    Като изключително силни се определят трусовете с магнитуд от 9 до 9.9. Те нанасят огромни щети в радиус от хиляди километри. Възможни са дори мащабни промени в релефа близо до епицентъра. Случват се един път за 10 години. Такова беше земетресението в Япония от 2011. То е с магнитуд 9 по Рихтер.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 7 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 7 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 8 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 8 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 10 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години