петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2746 прочитания

    Личностните умения, които всеки софтуерен разработчик трябва да притежава

    Вижте какво споделиха лектори и експерти от DevReach
    06 ноември 2020, 10:39 a+ a- a

    Добрата техническа подготовка само не е достатъчна за успех. Важно е разработчикът да има бизнес и комуникативни умения. Попитахме лектори и експерти от водещата ИТ конференция DevReach 2020, организирана от технологичната компания Progress, кои според тях са най-важните личностни умения за индустрията.

    Вижте какво споделиха те:

    Майкъл Лабриола, главен консултант, Digital Primates
    „Много разработчици смятат, че работата ни е да пишем код. Това често води до създаването на продукти, които не решават напълно истинския проблем.
    Най-умелите разработчици, с които съм имал честта да работя, първо се фокусират върху цялостното разбиране и комуникиране на проблема много преди да започнат да пишат самия код.“


    Генади Сергеев, директор „Софтуерно инженерство“, Progress
    „За един разработчик е важно да умее да изслушва останалите и ясно да изразява себе си както вербално, така и писмено. Това не би било възможно, ако човек не умее да анализира мислите и чувствата си в даден момент. Това е особено важно сега, когато работим дистанционно и по-често нямаме контрол над определени ситуации, а само над начина, по който реагираме спрямо тях. Работната етика винаги ще бъде на дневен ред – да умееш да спазваш поетите ангажименти, да управляваш времето си ефективно и да не позволяваш емоции и субективни предпочитания да влияят на решенията ти.“


    Джеръми Лайкнес, старши програмен мениджър, Microsoft
    „Успешното водене на преговори помага за започването на работа с добро възнаграждение, но също така има приложение и в управлението на натовареността на разработчиците и очакванията, които колегите им имат към тях. Преговорите често са трудна и леко плашеща стъпка при разговорите с работодатели, но са важна част от целеполагането, както и от планирането на времето за почивка. Второто най-важно умение е да слушаш активно и с разбиране.“

    Росица Факалиева, директор „Софтуерно инженерство”, Progress
    „Умението да управляваш времето си бих сложила на първо място. С работата от вкъщи като нашето ново нормално е важно да можеш да разпределяш времето си ефективно, да знаеш кога е удачно да отклониш среща, както и да поставиш ясна граница между работните и личните ангажименти. Второто най-важно качество е да можем да се изразяваме пълноценно. Изборът на думи се оказва решаващ особено когато общуването вече не е очи в очи, невинаги с камера, не може да разчитаме на жестовете като изразно средство и общуваме по-често директно в писмен вид. И трето, трябва да бъдем все по- креативни в търсенето на решения на проблеми и да не спираме да учим, да откриваме и преоткриваме нови идеи, процеси и технологии.“

    Джими Енгстром, старши разработчик и Microsoft MVP
    „Отговорът е лесен – да бъдеш смирен. Да се вслушваш в колегите си, да обсъждате казусите, а когато сте на различни мнения, да намерите компромисно решение заедно. Важно е и никога да не спираме да учим, търсейки нови решения на проблем, с който сме се срещали преди например. Винаги трябва да поставяме продукта под въпрос и да откриваме нови начини за справянето с даден казус.“


    ТиДжей ВанТол, главен адвокат на разработчиците в екип „Връзки с разработчиците“, Progress
    „Умението да пишеш и то да го правиш добре. Като разработчик ще пишеш код, но ще прекарваш и доста време в писане на имейли и отчитане на свършената работа. Ефективното писане може да улесни обясненията за колегите как точно работят отделни процеси или пък да ти помогне да убедиш мениджъра си да те прикрепи към конкретен проект. В тази връзка създаването на добри презентации е много важно умение за всеки разработчик. В някакъв момент всеки трябва да представи работата си на хора, които не са толкова технически подготвени. Да можеш ясно да защитиш и обясниш труда си е изключително важно за професионалния успех.“

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 2 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 2 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 3 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 5 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години