вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    16625 прочитания

    Future Jobs: Как се подготвяме за професиите на бъдещето?

    Как университетите и обучителните организации се адаптират към технологичните промени и новите нужди на пазара на труда, коментират Александра Мечкова - CEO на Телерик Академия, и Димитър Димитров - преподавател и CEO на Digital Lights
    30 май 2024, 09:45 a+ a- a

    Александра Мечкова - CEO на Телерик Академия (вляво) и Димитър Димитров - Преподавател и
    CEO на Digital Lights. Снимка: Economy.bg

    В новата рубрика на Economy.bg и Jobs.bg Future Jobs професионалисти от различни области коментират професиите и уменията на бъдещето и как да се адаптираме към социалните и технологичните промени.

    Следващият епизод от поредицата е посветен на подготовката за професиите на бъдещето. Как университетите и обучителните организации се адаптират към технологичните промени и новите нужди на пазара на труда, дискутират Александра Мечкова - Главен Изпълнителен Директор на Телерик Академия и Димитър Димитров - Преподавател  в Софийски университет „Свети Климент Охридски“ и CEO на българската технологична компания Digital Lights. 

    Как хората, които тепърва планират да стартират ИТ кариера да се ориентират сред толкова възможности за избор и към кои технологии да се насочат? Ще остане ли и в бъдеще ИТ секторът все така атрактивен при избор на кариера и застрашава ли изкуственият интелект работата на програмистите?  

     

    Адаптират ли се и как университетите и обучителните организации към новите изисквания на пазара на труда? Подготвени ли са да подготвят хората за професиите на бъдещето?  Добър избор ли е да запишеш университет в днешно време и да учиш 5 години за професия, която след като завършиш, може и да не съществува? Каква в бъдеще ще е ролята на висшето образование?

     

    Отговоря ли подготовката на студентите и курсистите в България на нуждите и изискванията на бизнеса, какви са основните предизвикателство и какво още може да се подобри?

     

    Как могат да се привлекат, ангажират и мотивират повече добри преподаватели, които да подговят таланти за бъдещето, и как професията на обучителите може да се направи по-атрактивна? Има ли кой да обучи обучителите? Как AI се отразява професията на преподавателите - подпомага ли я или я застрашава?

     

    Кои са най-големите заблуди за обученията и стартирането на кариера в ИТ сектора?  Какво е посланието на Александра и Димитър към всички, които обмислят да стартира технологична кариера с оглед на това, което предстои в следващите 4-5 години? Кои са най-важните умения, които ще са ни нужни в бъдеще?

     

    Вижте още от рубриката Future Jobs: 

    Какво и как ще работим в бъдеще? - дискутират Футурологът д-р Мариана Тодорова и Председателят на УС на БАСКОМ Доброслав Димитров 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 10 часа
    преди 11 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 15 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа