понеделник, 07 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    17753 прочитания

    Ето как изкуственият интелект ще трансформира платежната индустрия

    С незабавните плащания можете да плащате навсякъде и по всяко време - Хосе Луис Ланга, президент на ЕАСНА, пред Economy.bg
    28 май 2024, 11:39 a+ a- a

    Какви са ползите за потребителите и бизнеса от незабавните плащания, кои са предизвикателствата пред по-широкото навлизане на този тип плащания, кои са основните тенденции в платежната индустрия и как изкуственият интелект ще трансформира сектора – тези и други въпроси дискутирахме с Хосе Луис Ланга, президент на Европейската асоциация на клиринговите къщи (EACHA).

    Ланга беше в София за участие в 11-ата международна платежна конференция на EACHA, на която България беше домакин. Близо 160 делегати от 26 държави в Европа, заедно с представители на компанията домакин – БОРИКА, обсъдиха актуални тенденции и теми, засягащи платежната индустрия. Националният платежен и картов оператор БОРИКА е пълноправен член на EACHA и тази година успя да спечели домакинска роля на страната ни за този престижен форум.

    Г-н Ланга, незабавните плащания станаха много популярни напоследък. Как виждате бъдещето им?
    Незабавните плащания са повратно събитие. Те могат да улеснят живота на потребителите, на бизнеса и на публичната администрация. Освен това има европейска регулация, която превръща незабавните плащания в новото нормално, защото животът ни е 24/7 – правим бизнес, пазаруваме в интернет, разплащаме се денонощно, а традиционната платежна система работи само от понеделник до петък в определени часове, което е твърде малко. Животът ни е 24/7. Такива вече са и плащанията.

    Кои са основните ползи за потребителите и бизнеса от незабавните плащания?
    Основното предимство е, че можете да плащате навсякъде и по всяко време. Това улеснява всички възможни случаи на използване – изпращане на пари на друг човек – P2P плащания, разплащания в традиционни магазини и в рамките на електронна търговия, както и към публичната администрация. Те могат да бъдат направени по всяко време на денонощието. Това улеснява живота на потребителите, но и на бизнеса, защото можете да предоставите решения за всички тези случаи на употреба.

    Какви предизвикателства трябва да бъдат преодолени, за да станат незабавните плащания по-широко разпространени?
    Предизвикателствата са много, като например: създаване на добър бизнес модел за всички, но също и по-голяма достъпност. Това вече е постигнато в много страни, включително и в България. Бих казал, че създаването на решение по отношение на точката на взаимодействие (POI) е най-предизвикателното. Европейската комисия и Европейската централна банка настояват да създадем алтернатива на картите, използващи незабавни плащания.

    Кои са основните тенденции, които ще формират платежната индустрия през следващите 5 до 10 години?
    Първата тенденция очевидно е внедряването на незабавните плащания и решенията, надграждащи този тип плащания. На второ място, използването на трансгранични незабавни плащания, т.е. при трансакции и в чужбина. Говорим за системи, които работят денонощно. Ако имаме система, работеща 24/7 в Европа и подобна система в Австралия, можем да обменяме плащания денонощно. Това в момента е невъзможно. Когато искате да направите плащане, трябва да знаете какво е работното време в едната и в другата страна. Така че това е много интересен случай, защото електронната търговия и мигрантите се увеличават, а ние нямаме добри решения. Г-20 настоява да предоставим подобни решения. Това вероятно е втората по-важна тенденция. Третата е заявката за плащане. В много страни в Източна Европа, искането за плащане може да бъде добра функция за гражданите и за бизнеса.

    Как изкуственият интелект ще трансформира платежната индустрия?
    Изкуственият интелект и незабавните плащания са повратно събитие. Двете технологии могат да си взаимодействат. Това не е нещо от бъдещето. Използваме широко изкуствен интелект, за да предотвратим измами при незабавни плащания. Това е само един пример. AI се използва и за разработка на софтуер. Възможностите са много и ще можем да ги видим в близко бъдеще.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    САЩ отпуска $100 млн. за иновации при полупроводниците
    Те ще са насочени към университети, национални лаборатории и частния сектор
    преди 4 часа
    5 ИКТ организации предлагат промяна в приема в математическите и професионалните гимназии
    Без силно математическо образование, ИТ индустрията рискува да загуби конкурентното си предимство, предупреждават те
    преди 5 часа
    Световната банка: България е сред водещите места за правене на бизнес
    Докладът Business Ready обхваща само 50 страни, като не са включени развити икономики като САЩ, Германия, Франция или Япония
    преди 6 часа
    Проф. Зико Колтер с безплатна лекция в Софийския университет
    Той е член на борда на OpenAI и е в България по покана на INSAIT
    преди 7 часа
    България изпада от групата на най-свободните икономики в света
    От 20-то страната ни се срина до 43-то място по икономическа свобода, алармират от ИПИ
    преди 8 часа
    Сър Греъм Уотсън се присъединява към преподавателския състав на ВУЗФ
    Английският икономист ще предава своя богат опит от реалния политически и академичен живот на студентите