петък, 13 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6400 прочитания

    Какви са тенденциите и приоритетите в управлението на хора през 2024?

    Топ приоритет за HR лидерите е фокусът върху вътрешния талант и възнаграждаването за умения, обяви Гражина Матис от European Consulting Hub на Mercer по време на пролетния форум на БАУХ
    26 юни 2024, 16:04 a+ a- a

    Гражина Матис, European Consulting Hub на Mercer. Снимка: Economy.bg

    Уменията са новата „валута“ на пазара на труда. Приоритет номер едно на организациите днес е надграждането на уменията на вътрешния ресурс от талант и допълнителното заплащане за това за сметка на привличането на таланти отвън. Водещите тенденции и приоритети в управлението на хора през 2024 очерта Гражина Матис от European Consulting Hub на Mercer по време на пролетната конференция на Българската асоциация за управление на хора. Конферетната програма на HR DAYS 2024 тази година протече под надслов The Questions of Tomorrow and the Answers of Today на 6 и 7 юни 2024 в Интер Експо Център в София. Вижте избрани моменти от нейната презентация.

    Един от двама CEO-та вярват, че AI ще промени из основи техния бизнес модел. Светът на работата се променя, но едва един на десет служители смятат, че тяхната работа ще бъде заменена от AI или автоматизация. В бъдеще, ако повтаряемите задачи бъдат поети от AI, което се очаква и търси, служителите ще трябва да прекарват много повече време в усвояване на нови умения и рескилинг, защото тяхната работа утре ще бъде напълно различна от това, което правят днес. През 2024 топ приоритет за организациите е да установят с какъв талант разполагат вътрешно. Възнаграждаването за придобиване на умения е най-ефективният подход в моменат според HR лидерите за запълване на нуждите от умения за сметка на наемането на нов талант, което отстъпва позиции. 

     

    Въпреки че за 45% от HR лидерите възнаграждаването за придобиването на умения е подход номер едно за задоволяване на нуждите от талант, само 18% от служителите споделят, че получават допълнително заплащане за критични умения. Към 2025 година 85 милиона работни места ще бъдат изместнени, а други 97 милиона ще се преструктурирата, което означава, че всеки втори служител ще има нужда от рескилинг. Защо уменията са новата „валута“ в света на работата?   

     се
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    За втори път тази година: ЕЦБ понижи водещата си лихва
    Депозитната лихва е намалена с 25 базисни пункта
    преди 17 часа
    София Тех Парк вече е част от Google for Startups
    В програмата могат да кандидатстват стартъпи, част от SEEIP, основани в последните 5 години
    преди 19 часа
    Проучване: Ръст на проблемите кредити в ЦИЕ очакват банкери
    В България бакерите са по-скоро оптимисти и не виждат да се задава увеличение на проблемните кредити, сочи доклад на EY
    преди 20 часа
    Близо $4 млрд. е достигнал стокообменът между България и Китай за 2023 г.
    Само за първите 5 месеца на 2024 г. търговският оборот между страните е близо $1,5 млрд.
    преди 21 часа
    Над 15% ръст на проходите от нощувки у нас през юли
    НСИ отчита лек ръст на чуждестранните граждани, за сметка на българите