сряда, 15 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1706 прочитания

    Какво мислят ИТ лидерите в България за изкуствения интелект днес?

    Промениха ли се и как възгледите на мениджърите през последната година с масовото навлизане на технологията
    17 декември 2024, 16:56 a+ a- a

    Колаж: Economy.bg

    Промениха ли се и как възгледите на технологичните лидери в България за изкуствения интелект към днешна дата? В края на 2024 попитахме ръководители и мениджъри във водещи технологични компании в България какво мислят за изкуствения интелект, след като масово започна да навлиза и да се използва през последната година. Вижте какво коментираха пред Economy.bg.


    Боби Бахов, AI Capability Lead в Tietoevry Create, част от която е МенторМейт. Снимка: МенторМейт

    Боби Бахов, AI Capability Lead в Tietoevry Create, част от която е МенторМейт

    Вероятно ще чакаме по-дълго, отколкото мнозина предполагат, за да видим технология, наподобяваща човешки интелект

    Като човек, който от години внимателно следи и участва в развитието на изкуствения интелект, забелязвам познати тенденции, характерни и за други технологии с експоненциален растеж.  Въпреки че повечето съвременни архитектури и методологии са централна тема в тези научни среди от поне десетилетие, напредъкът изглежда толкова внезапен, че тези които не следят отблизо процеса, остават силно изненадани от последните постижения.

    Към това се добавят и тенденции като улеснена достъпност, при която AI инструменти и модели, доскоро ползвани основно от изследователи, сега са широко разпространени. Междувременно, разходите за ползване и разработка намаляват, а чиповете стават все по-малки и по-мощни.  Неусетно  много хора се озовават в балон от свръхочаквания, че следващият, все по-голям пробив, е точно зад ъгъла. Но истината е, че вероятно ще чакаме по-дълго, отколкото мнозина предполагат, за да видим технология, наподобяваща човешки интелект. 

    През последната година аз също опознах по-добре сериозните ограничения на сегашните ИИ архитектури. Успяхме да стигнем почти до абсолютния лимит на това какво е възможно със сегашния набор от данни и парадигми. За да минем на следващо ниво или дори да се доближим до общ изкуствен интелект (Artificial General Intelligence), ще са ни нужни изцяло нови методи на разработка на такива системи и модели  далеч извън познатите рамки.

    Ето защо трябва да сме реалисти и по-осъзнати за въздействието и ограниченията на тези инструменти. В медиите AI често се представя като всеобхватно футуристично решение и заплаха за човешкия труд, но реално днес той най-вече подпомага ефективността, без да цели пълна автоматизация. Според мен не трябва да очакваме грандиозни чудеса. Вместо това фокусът е и все повече ще бъде върху използването на тези иновативни технологии, за да разрешаваме реални проблеми стъпка по стъпка.

     

    Михаил Петров, Главен Изпълнителен Директор на Schwarz IT Bulgaria. Снимка: Schwarz IT 

    Михаил Петров, Главен Изпълнителен Директор на Schwarz IT Bulgaria

    За мен изкуственият интелект е по-скоро един добавен интелект, отколкото изкуствен

    Ако се върна назад към всички панели на икономическия форум в Давос, където всички лидери на мнение се обединиха около тезата, че изкуственият интелект е новата „парна машина“ на нашето време и че връщане назад няма, мисля, че това остава валидно и към днешна дата. При всички положения възгледите ми, че изкуственият интелект ще бъде доминиращата технология през следващите години, остават същите.

    Ако говорим за изкуствен интелект, който ще замени човешкия интелект, тук обаче възгледите ми се промениха, защото смятам, че не може да го замени под каквато и да е форма. Както има очила с изкуствена реалност, така има и очила с добавена реалност. И аз си представям ролята на изкуствения интелект много повече като очила с добавена реалност. Изкуственият интелект е нещо полезно, когато е в ръцете на добрите. Когато е в ръцете на другите, е като оръжие, той е нещо лошо. 

    Ще ви дам пример. Днес в почти всички машини за образна диагностика – скенери, ЯМР и т.н., има изкуствен интелект. И сега си  представете един лекар, който прави двайсет скенера през деня. Анализирайки двайсет скенера, той е човек, може да се измори, може да се разсее, може всичко до са случи... Но изкуственият интелект му показва къде на скенера има някаква находка и тогава лекарят има възможност да погледне тази находка и да даде допълнителни изследвания. Той може да я разгледа по-обстойно, може да направи последващи действия, за да я идентифицира. Ще даде ли обаче изкуственият интелект диагноза? Разбира се, че не. Накрая диагнозата и лечението ще ги назначи човекът, лекарят.

    За мен изкуственият интелект е по-скоро един добавен интелект, отколкото изкуствен интелект, и човешкият интелект по никакъв повод не може да бъде заместен. И в индустрията темата се наблюдава от много аспекти. Дали това е някакъв вид модерно явление, дали стартъпите, които се занимават с изкуствен интелект, са балон, или са истински революционни компании, времето ще покаже. Аз гледам спокойно на неговото развитие и го намирам за нещо добро.

     

    Александрина Гиндева, Директор Software Engineering в Experian Bulgaria. Снимка: Experian

    Александрина Гиндева, Директор Software Engineering в Experian Bulgaria

    Всички разбираме технологията все по-добре и по-добре

    Промениха се. Нормално е те да се променят за всички нас. AI се развива с изключително бързи темпове, което е очаквано при темповете на инвестиции в последните години ($22,4 милиарда долара през 2023 г., което е девет пъти повече от предходната и около $25 милиарда повече от 2019 г.).

    Мисля, че всички разбираме технологията все по-добре и по-добре и скоро отношението ни към AI трябва да стане по-скоро утилитарно, отколкото сегашното екзалтирано очакване.

    Мисля, че основното, което се промени за мен, е осъзнаването, че AI е отражение на нас, хората.

     

    Теодор Михайлов, AI Еxpert & Product Owner в DIGITALL. Снимка: DIGITALL

    Теодор Михайлов, AI Еxpert & Product Owner в DIGITALL

    Оценявам AI като фундаментален двигател на иновации, а не просто инструмент за автоматизация на рутинни задачи

    С увереност мога да заявя, че моите възгледи относно AI се развиха значително с времето, следвайки бързия напредък в тази област. Оценявам AI като фундаментален двигател на иновации, а не просто инструмент за автоматизация на рутинни задачи. В резултат на взаимодействието с технологиите на изкуствения интелект се промениха подходите при вземането на решения и формирането на бизнес стратегии в DIGITALL.

    Като експерт по AI и продуктов мениджър забелязвам как нарастващият достъп до по-добри алгоритми и мащабни модели стимулира нови приложения – от създаване на персонализирано потребителско изживяване до усъвършенствани системи за прогнозиране и обработка на големи бази данни. В същото време  етиката и прозрачността в AI се утвърждават като ключови принципи.

    България също се позиционира все по-уверено на картата на AI иновациите благодарение на утвърдените технологични компании, които разработват решения за глобалния пазар или подпомагат бизнеса при интеграцията на изкуствения интелект в техните среди. Дигиталната трансформация, задвижвана от AI, създава огромни възможности за младите професионалисти в бранша.

     

    Денис Юхно, Управляващ Директор на DataArt България. Снимка: DataArt

    Денис Юхно, Управляващ Директор на DataArt България

    AI не е просто инструмент, а изцяло нова технологична реалност, което изисква човечеството бързо да се напасне към нея

    Изкуственият интелект продължава да се развива с изключителна скорост, което неминуемо променя възгледите на всеки, който е ангажиран с технологичния сектор. Нека си припомним, че само преди няколко години това изобщо не беше тема на дневен ред. Днес виждаме как AI излиза извън рамките на специализираните решения и започва да намира приложение в почти всяка сфера на икономиката и обществото.

    Това, което се промени в моите възгледи, е осъзнаването, че AI не е просто инструмент, а изцяло нова технологична реалност, което изисква човечеството бързо да се напасне към нея. Това означава създаване на правни и етични рамки, на ясна регулация и образоване на широката публика. Вече не става въпрос само за технологично развитие, а за балансирано съжителство между хората и AI.

     

    Деян Геновски, Chief technical officer, Appolica. Снимка: Appolica

    Деян Геновски, Chief technical officer, Appolica

    Всеки трябва да интегрира AI инструменти в ежедневната си работа, ако вече не го е направил

     Все още не виждам AI като заплаха, а по-скоро като възможност за ускоряване на развитието както на бизнесите, така и на хората. Разбира се, в момента се наблюдава леко преувеличаване на ефективността на AI инструментите, което е нормално, тъй като ентусиазмът около тях все още е в разгара си. Въпреки това, важно е да осъзнаем, че AI и LLM моделите са тук, за да останат, и тяхното влияние само ще се увеличава

    Смятам, че всеки трябва да интегрира AI инструменти в ежедневната си работа, ако вече не го е направил. Най-добрият подход е да започне да ги използва за повторяеми и нестратегически задачи, които могат да бъдат автоматизирани. Пренебрегването на този процес определено прави специалистите по-малко релевантни на пазара на труда. AI не е просто модерна тенденция – той е инструмент, който предоставя реална стойност и възможност за трансформация на начина, по който работим и постигаме целите си.

     

    Валерия Георгиева, Manager QA Team, Amadeus Sofia. Снимка: Amadeus

    Валерия Георгиева, Manager QA Team,  Amadeus Sofia   

    Изключително важно е да използваме тази нова технология отговорно и етично

    Безспорен факт е, че AI се развива много бързо и неминуемо променя положително всяка област от нашия живот, всяка индустрия – от здравеопазването и търговията на дребно до транспорта и индустрията на пътуванията, в която оперира Amadeus. Като лидер в областта на технологиите за пътуване Amadeus осъзнава огромния потенциал на генеративния изкуствен интелект за подобряване на преживяванията на пътниците, рационализиране на операциите и насърчаване на иновациите в сектора.  

    След първоначалната еуфория от ползите на AI обаче трябва ясно да осъзнаем предизвикателствата и рисковете, които AI носи със себе си.

    Изключително важно е да използваме тази нова технология отговорно и етично, като гарантираме сигурността на данните, неприкосновеността на личния живот и надеждността на съдържанието. В тази връзка човешкият надзор е от първостепенно значение. Използването на генеративния изкуствен интелект трябва да бъде релевантно, целенасочено и ефективно, както и да оказва положително въздействие върху всяка индустрия.

    Изкуственият интелект има потенциала да донесе огромни ползи, но за да бъдат те устойчиви и етични, трябва да се съчетаят иновациите с ясни правила за прозрачност, авторски права и защита на данните. 

     

    Джеймс Донкин, CTO в Ocado Technology. Снимка: Ocado

    Джеймс Донкин, CTO в Ocado Technology 

    Въпреки големия шум, потенциал на генеративния AI не би могъл да се реализира, ако организациите не направят значими промени в своите процеси и системи

    AI е термин, който означава различни неща за различните хора. За по-лесно ще го определим като системи, които позволяват на компютрите да се учат, да предвиждат и да се подобряват на базата опита си без изрично програмиране. AI от години тихо трансформира индустриите, често без шума, който се вдига около днешния феномен на генеративния AI. 

    В Ocado използваме изкуствен интелект повече от 20 години не защото е модерен, а защото е необходим. За да можем да помагаме на клиентите на онлайн магазини за хранителни стоки да съставят пазарски кошници от 50 продукта при избор от 50 000 в наличност, изискваше от нас да боравим умно с данните. AI ни помогна да предвиждаме предпочитанията на клиентите, да оптимизираме маршрутите за доставка и да скалираме операциите си устойчиво. Откакто започнахме да развиваме технологиите си с изкуствен интелект, не сме спирали да използваме неговите възможности. AI е основен компонент в много от нашите технологични продукти. Днес сме изключително напреднали в много области, включително с продукта, който наричаме On-Grid Robotic Picking. Това е роботизирана ръка, която комплектова продукти от клиентските поръчки в торбички с огромна прецизност и бързина. Роботската ръка е тренирана посредством машинно обучение. Екипът ни в София има значителен принос към създаването на тази наша технология.

    Генеративният AI обаче е различно явление. За разлика от другите форми на AI, които се фокусират върху конкретни задачи, генеративният AI създава ново съдържание, като открива възможности за фундаментално преобразяване на работата и операциите. 

    През тази година обаче стана ясно, че въпреки големия шум, потенциалът му не би могъл да се реализира, ако организациите не направят значими промени в своите процеси и системи. Простото автоматизиране на няколко процеса, или добавянето на асистент чатбот няма да доведе до революция. 

     

    Генади Сергеев, Вицепрезицент „Софтуерно инженерство“, Progress. Снимка: Progress

    Генади Сергеев, Вицепрезицент „Софтуерно инженерство“, Progress

    Фокусът ще бъде върху разрешаването на потребителските проблеми, а не върху технологията като самоцел

    По отношение на възгледите ми за AI и Gen AI в частност няма промяна. Смятам, че технологията ще бъде внедрена в различни асистенти, които ще ни подпомагат в ежедневните работни задачи.

    Фокусът ще бъде върху разрешаването на потребителските проблеми, а не върху технологията като самоцел и това какво стои зад нея.

     

     

     

     

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 21 минути
    Търговският излишък на Китай достигна почти $1 трилион
    Китайските фабрики доминират глобалното производство в мащаб, невиждан в никоя страна след САЩ в периода след Втората световна война
    преди 15 часа
    УниКредит: МСП в ЦИЕ с по-голям икономически принос от тези в другите страни в ЕС
    Банката очаква растеж между 2% и 3% в повечето страни от ЦИЕ през 2025, над темповете на растеж в Западна Европа
    преди 16 часа
    Индекс на човешка свобода 2024: Резултатът на България е с 2 десетилетия назад
    Вече сме на 47-мо място от 165 държави, сочи ново проучване
    преди 19 часа