петък, 29 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4369 прочитания

    Какво сковава нашия мозък и как да се избавим от умствените ограничения?

    Една от най-коварните, разрушителни и широко разпространени сред хората зловредни програми е заучената безпомощност
    18 септември 2020, 10:42 a+ a- a

    Знаете ли, че има хора, способни за 43 секунди да изчислят корен седемдесет и трети на 500-цифрено число или да умножат две 13-цифрени числа само за 28 секунди? Те мислят светкавично и притежават феноменална памет. Ала мозъкът им не е по-развит от нашия. Просто те си служат с него по различен и много по-ефективен начин.

    Какво сковава нашия мозък и как да се избавим от умствените ограничения? Защо традиционното училище е път за никъде и каква е ползата от компютърните игри? Как съвременната реклама, маркетинг, политика и журналистика манипулират мозъка ни...

    Отговор на тези и много други въпроси Идрис Аберкан търси в книгата „Освободи своя мозък“, която излезе в България („Изток-Запад“). Той надниква в различни области: когнитивната и социалната психология, невронауките, образованието, новите технологии, маркетинга, социологията, икономиката и дори историята. В своята амбициозна и увлекателна книга той разкрива колосалния потенциал на нашия мозък и неговите неподозирани възможности. Не е нужно да сме гении, достатъчно е да го опознаем и да го използваме целенасочено, за да започнем да мислим по-добре, да (се) обучаваме по-добре, да живеем по-добре.

    Идрис Аберкан е специалист по когнитивни невронауки и икономика на знанието, с докторати по международни отношения и дипломация, по обща и сравнителна литература и по управление и икономика на знанието; харизматичен лектор с хиляди последователи в социалните мрежи и над 500 видеолекции и семинари.

    Публикуваме кратък откъс без редакторска намеса:
     
    От заучената безпомощност  преминете към заучената сила
     
    Една от най-коварните, разрушителни и широко разпространени сред хората зловредни програми е заучената безпомощност. „Не мога.“ „Не го заслужавам.“ „Не притежавам способности да го направя.“
     
    Веднъж Збигнев Бжежински много уместно каза за нашето време, че „днес е много по-лесно да убиеш един милион души, отколкото да ги управляваш“. Този принцип е добре известен на водачите на слонове, които го използват, когато дресират животното: възрастният слон е прекалено силен и не може лесно да бъде окован с верига. Затова вместо веригата за тяло те прилагат верига за ума, която е далеч по-ефективна. Ето как се поставя тя: още когато слончето е съвсем малко, го привързват към огромна и твърде тежка за него верига. Докато расте, то свиква с мисълта, че тя не може да бъде разкъсана. Когато стане зрял индивид и вече притежава нужната физическа мощ да се освободи, той си остава прикован в ума си и дори не прави опит да избяга. Задайте си въп­роса: колко такива вериги са оковали вашия ум?
    Когато за първи път се опитате да разкъсате една от тях, тя ще ви се съпротивлява с всички сили, за да ви докаже правото си на съществуване – защото е част от вашето его. Ще ви припомня всеки провал, ще ви натяква: „Нали ти казах, че не го можеш“ и „Нямаше смисъл изобщо да опитваш.“
     
    Упорствайте, не се отказвайте, вие сте много по-силна личност, отколкото са ви внушавали в училище.
     
     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 21 минути
    БДЖ и Deutsche Bahn договориха доставка на 76 модернизирани вагона
    Първите 19 идват в средата на април, а до началото на лятото всички вагони ще бъдат включени в състава на БДЖ
    преди 1 час
    БСК: От 2030 най-малко 30% от пластмасовите опаковки ще трябва да се рециклират
    Системи за връщане на бутилки и кенчета предвиждат регулации на ЕП
    преди 2 часа
    Mazda и Panasonic сключиха споразумение за доставка на батерии
    Panasonic Energy произвежда батерии и за Tesla
    преди 2 часа
    Проучване: 1/3 от финансовите директори в ЦИЕ тестват решения с GenAI
    Намирането на служители с правилните компетентности е най-голямото предизвикателство при въвеждането на AI, показва анкета на Deloitte
    преди 2 часа
    UBS продава активи на Credit Suisse на стойност $8 млрд.
    Сделката с Apollo е стартирала преди поглъщането на Credit Suisse от UBS