сряда, 22 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    13069 прочитания

    Бизнес лидерите в България: Мартин Димитров - Изпълнителен Директор, Сиском Инженеринг

    Мартин започва в компанията от най-ниското ниво като чертожник, минава през почти всички позиции, а от 2016 ръководи Сиском Инженеринг
    08 юли 2024, 10:06 a+ a- a

    Мартин Димитров - Изпълнителен Директор, Сиском Инженеринг. Снимка: Личен архив

    Кои са хората, които са в основата на успеха на компаниите в България? В тази рубрика целта е да разкажем за лидерите – за хората, които мотивират останалите, споделяйки своя опит и възгледи. Какво са учили, каква е била първата им работа и как са стигнали до настоящата си позиция? С какви предизвикателства са се сблъсквали, какви са отговорностите им днес, какво ги мотивира и биха ли променили нещо, ако можеха да върнат времето назад?

    Запознайте се с Мартин Димитров - Изпълнителен Директор на Сиском Инженеринг.

    Сиском Инженеринг е българска компания с дългогодишен опит в сферата на инфомационните и комуникационни технологии (ИКТ). Основните решения са в направленията телекомуникации, интелигентен град и интелигентни транспортни системи, безопасност и сигурност, дигитални технологии, орган за контрол от вид „С”.

    Разкажете ни за Вашето образование и какво оценявате като най-ценно.
    Винаги съм бил любопитен към ученето, постоянно чета и се интересувам от нови неща. Завършил съм математическа гимназия в родния ми град Видин, след което продължих в специалност „Строителство на сгради и съоръжения” на УАСГ. През 2023-та година защитих и магистърска степен по Бизнес администрация в УНСС. Може би защото съм инженерна специалност, най-ценното в образованието ми беше, че ме научи на планиране, упоритост и постоянство - когато имам някаква цел, да знам какво е необходимо да се свърши и да работя колкото е нужно всеки ден, докато я постигна.

    Име: Сиском Инженеринг АД
    Сфера на дейност: Системна интеграция
    Създадена в България: 2008 г.
    Брой служители в България: 103
    Офиси в България: 7 офиса в градовете София, Плевен, Бургас, Пловдив, Стара Загора, Враца, Благоевград
    Клиенти/Пазари: Над 70 проекта за повече от 45 клиента и над 40 международни партньорства. Основният пазар е България.
    Компанията в цифри:
    Приходи за 2021 г. - 15 млн.лв.
    Приходи за 2022 г. - 18 млн.лв.
    Приходи за 2023 г. - 29 млн.лв.

    Ако знаете това, което знаете днес, какво образование и специалност бихте избрали да учите?
    Когато кандидатствах в университет, бях приет на две места и имах избор между ИТ и строителен инженер. Избрах второто малко на шега, без да съм сигурен какво искам тогава. Знаейки това, което знам днес, съм направил правилен избор. 

    Каква беше първата Ви работа и как се чувствахте тогава? Как започнахте в настоящата компания?
    Колкото и нетипично да е в днешно време, всъщност аз съм започнал кариерата си в компанията, в която работя и до днес - Сиском Инженеринг. Бях последен курс в университета и си търсех работа. Случайно през познати попаднах тук, започнах от най-ниското ниво като чертожник. За мен беше предизвикателство, тъй като фокусът на компанията тогава беше телекомуникации, което е доста различна сфера от строителството. Въпреки това се чувствах на мястото си, навлязох бързо в работата и след три месеца вече обучавах колеги. Две години по-късно станах проектен мениджър. Минал съм през почти всички позиции в компанията, неусетно от инженер се превърнах в мениджър. През 2016-та година станах Изпълнителен Директор и вече повече от 8 години се опитвам да ходя в тези обувки без да ми убива. Да управляваш такива способни и интелигентни хора, каквито имаме в екипа, е нелека задача и очакванията са високи. Надявам се да ги оправдавам. 

    Кои са моментите във Вашата кариера, за които имате най-живи спомени и намирате за най-важни?
    Преди години работихме по голям проект от обществена значимост, който се изпълняваше за първи път в България. Точно бяхме подписали договора и стартирахме работата, когато съвсем случайно от друга компания ми предложиха позиция на двойно по-голяма заплата. Бях поел ангажимент за този проект, а и беше труден момент за компанията като цяло и не можех да зарежа всичко и да си тръгна просто така. Тогава още бях инженер-проектант. Останах и може би това беше преломен момент в кариерата ми. Няколко години по-късно управлявах Сиском Инженеринг като Изпълнителен Директор. 

    Проекти на Сиском Инженеринг:
    •Изграждане на 5G инфраструктура за водещи телеком оператори
    •Изграждане на оптична мрежа в градовете София, Самоков, Стара Загора и Шумен •Интелигентен град Враца и дигитална платформа https://vratza-smart.bg/en/ •Система за трафик информация в реално време/Система за интегриран градски транспорт и приоритизация на трафика в град Бургас
    •Проектиране и инсталиране на централизирана система за видео наблюдение за 60 затвора
    •Доставка, монтаж и интеграция на мобилни станции за радио наблюдение националното покритие
    •Проектиране и изграждане на компютърна визуализация за участъка Дунавци - Желю войвода при влаков диспечер в гара Пловдив“ •Подмяна на опорни комутатори в корпоративната ИТ инфраструктура на ДП „РВД“
    •Доставка на система за TEMPEST измервания на излъчванията на оборудване по стандарти SDIP 27/2 (NATO) и EU IASG7-03

    Какви са Вашите отговорности днес?
    Накратко отговарям за успеха на Сиском Инженеринг като бизнес. Нося отговорност за всичко в компанията -  за хората, за процесите, за финансовите показатели, за клиентите, за качественото изпълнение… Разбира се, има управленски екип от експерти, на който много разчитам - те отговарят за различните дейности по направления. Но в края на деня представянето на компанията е моя отговорност. 

    Какво Ви мотивира?
    Може да ви се стори странен отговор за човек, който управлява технологична компания, но най-силно ме мотивира човешкият контакт. Никой днес не може да избяга от технологиите, но винаги предпочитам да вдигна телефона и да говоря с някой лично, вместо да напиша имейл или съобщение. Вратата на офиса ми е винаги отворена и постоянно идват хора, никого не съм върнал. Контактът на живо с колегите, да обсъдим плановете, да се скараме дори, но винаги следвайки общата визия - това са нещата, които са ми много ценни и ме мотивират всеки ден. Успехът също ме мотивира, разбира се - да виждам доволни клиенти от качествено изпълнен и в срок проект е най-удовлетворяващата част на работата. 

    С какво не бихте направили компромис?
    С доверието. Ако някой ми е гласувал доверие, никога не бих го подвел. Очаквам същото и от останалите - когато седнем на масата и се разберем как действаме, е важно да си имаме доверие, че всеки ще излезе от стаята и ще изпълни своята част от задачата. Не обичам да следя хората, микромениджмънтът не ми е в кръвта. 

    Не бих направил компромис и с качеството. Не само в професионален план и по отношение на изпълнението на проектите за клиентите ни, но и в човешки. За мен и хората, както и бизнесът, трябва да се стремят да дават най-доброто от себе си, а не просто да отмятат нещо за свършено. Очаквам и от хората в екипа да идват при мен с решения, не с проблеми. Да търсят начини. Да знаят какво искат и как да го постигнат.

    Какви хора се стремите да привличате в екипа си и какви качества цените в тях?
    HR-ите ми се сърдят като им кажа, че искам свестни хора в екипа си. Всичко друго може да се научи. Интелигентни, отговорни, амбициозни хора - такива се стремя да привличаме. Като имат точка А и точка Б, да намерят сами пътя между двете, а не да идват да питат на всяка крачка. Приемам да водя някого за ръка ако е дошъл току-що завършил от университета и няма опит. От хората с опит и амбиции очаквам да науча аз нещо, а не обратното.

    Кои са ключовите умения, които считате, че трябва да притежава един мениджър, за да управлява успешно компания?
    Комуникацията е най-ключовото, за да можеш да мотивираш хората да постигат целите на компанията, а оттам и компанията да е успешна. Комуникацията е в основата и на способността на един мениджър да вдъхновява екипа си, да поставя ясна визия и да води към нейното постигане. В последните години сме изправени пред доста предизвикателства, като вътрешната политическа криза и несигурността заради конфликтите в Европа и по света, затова все по-ключово за един лидер става и да може да взема решения в условията на несигурност и да управлява промяната. 

    Кои бяха най-големите предизвикателства до този момент във Вашата кариерата и какво научихте от тях?
    Предизвикателствата са ежедневни, но пък така идват възможностите, опита и уроците. Най-големите предизвикателства се пораждат от събития, които са извън нашия контрол -  политическа и икономическа нестабилност, пандемии, природни бедствия и т.н. В кариерата ми дотук съм се сблъскал с всички тях и те ми помогнаха да развия мислене с нагласа за растеж (growth mindset). Определено мога да кажа, че днес подхождам към предизвикателствата по-креативно, не се отказвам да търся алтернативи и да си задавам въпроси дали това е било най-доброто решение с идеята следващият път да е още по-добре.

    Ако знаете това, което знаете днес, какво бихте променили?
    Не бих променил нищо, иначе не бих имал опита, който имам днес. А той ми е ценен.

    Как си представяте развитието на Вашата индустрията в България през следващите години?
    Сиском Инженеринг е системен интегратор в областта на телекомуникациите, интелигентните транспортни системи, умен град, сградна и индустриална автоматизация, сигурност и безопасност. Конкретно пред компанията стои предизвикателството да управляваме растежа, едновременно с поддържането на високи стандарти на работа. През 2023-та година увеличихме приходите си с над 60% и пред нас стоят още по-амбициозни цели. В индустрията, по-специално интелигентните транспортни системи и ИКТ, се надявам България да започне да настига останалите държави в Европейския съюз. Този сектор е силно зависим от устойчивото управление в държавата, както на публичните средства, така и на европейските. България е на опашката по изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост - до момента сме усвоили едва 4% европейски пари от 2021 г. насам. Надявам се политическата криза скоро да се разреши и бизнес средата в България да се подобри, за да може индустрията да се развива стратегически и устойчиво в следващите години. 

     

    ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА БИЗНЕС ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ 

    Станислав Червенаков, Управител клон Петрич, АББ България ЕООД
    Стефан Гьошев - Старши Вицепрезидент „Продажби“ в Progress
    Биляна Попова – Зам. Директор Техническа дирекция в Телелинк Инфра Сървисис
      
    Любомила Андонова, Ocean Investments
    Зорница Узунова, tbi bank

    Деси Костова, myPO
    Владимир Борачев, Менторис
    Рени Миткова, ЕОС Матрикс
    Димчо Димчев, карго-партнер
    Франк Кванте, Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт
    Михаела Юзирова, Кофас

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 11 часа
    преди 12 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 16 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа