вторник, 12 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1317 прочитания

    50 студенти ще получат по 2000 евро стипендия от Huawei

    Кой може да кандидатства в Huawei Scholarship program и какви са условията, научете от Tери Ли – Генерален мениджър, Хуауей Технолоджис – България
    08 октомври 2024, 09:05 a+ a- a

    Снимка: Тери Ли – Генерален мениджър, Хуауей Технолоджис – България

    Преди дни Хуауей Технолоджис – България обяви старта на стипендиантската програма на Huawei за 2024 г. – Huawei Scholarship program. Каква е целта на програмата, кой може да кандидатства, какви са условията и как ще бъдат избрани победителите, с тези въпроси се обърнахме към Тери Ли – Генерален мениджър, Хуауей Технолоджис – България.

    Тери Ли има 17 години опит в телекомуникационната индустрия. Той се присъединява към Хуауей Технолоджис през 2012 г. като има богат управленски опит в повечето бизнес области на компанията. Натрупал е опит в Нигерия, Унгария, Словения и България. Назначен е за генерален мениджър на Хуауей Технолоджис – България през 2022 г. Той активно допринася за цифровия и зеления преход и успешното прилагане на ИКТ програми за развитието на таланти в страната – стипендиантска програма, Seeds for the future, Women in tech.

    Г-н Ли, разкажете ни за стипендиантската програма Huawei Scholarship и каква е целта ѝ?
    От години Huawei подкрепя образователни проекти, студенти и преподаватели по целия свят. Стипендиите на Huawei предоставят финансова подкрепа за млади студенти, които имат интерес към информационните и комуникационните технологии, но имат нужда от подкрепа по време на образованието си.
    Целта ѝ е да предостави възможност на талантливи студенти да се подготвят за реалния бизнес свят и да подобрят познанията си от технологична гледна точка. Студентите, които печелят стипендията ни през годините, инвестират в курсове за допълнително обучение и литература, за да усъвършенстват знанията и уменията си, а също така и в специализирана техника. С други думи, те инвестират в своето ИКТ бъдеще, за да постигнат мечтаната професионална реализация.

    За кого е подходяща? Студенти в кой курс и какви специалности могат да кандидатстват?
    Програмата е подходяща за всички бакалаври, магистри и докторанти, които имат интерес към технологиите, желание и мотивация да се развиват и са креативни. Тя е отворена към студенти от всички специалности, нямаме ограничения, но е важно те да покажат познания в тази област. Често се случва студент с медицинска специалност например да ни представи отлична кандидатура, от която се вижда не само креативността, но и че студентът има познания в дадена област в сферата на технологиите. Още повече, че дигитализацията е във всеки един сектор на обществото и тези, които имат интерес как тя ще се отрази на тяхното ежедневие и работа, ще имат и идеи как тя да се развие.

    Какъв е процесът по кандидатстване?
    Процесът на кандидатстване е много лесен. Студентите трябва да изпратят автобиография, мотивационно писмо и кратко видео до 3 мин на тема, свързана с технологиите. Темите, по които е необходимо да покажат своите разсъждения, са следните:
    • Как дигитализацията трансформира традиционното образование и ежедневието?
    • Ролята на информационните и комуникационните технологии за постигане на екологосъобразен преход за България.
    • Ролята на информационните и комуникационните технологии за преодоляването на глобалното цифрово разделение.

    По какви критерии ще бъдат избрани?
    Студентите се избират от независимо жури, съставено от експерти от Българската академия на науките, Министерството на образованието, Министерството на транспорта и комуникациите, представител на организации, свързани с индустрията, и представител на Хуауей. Журито преглежда автобиографиите и мотивационните писма, гледа видеата и на база на представянето отличава най-добрите.
    Едни от критериите са зададеното време за видеото от 3 минути да не се превишава; оценява се неговото съдържание и дали то е смислено и приложимо; оценява се дали не е генерирано с изкуствен интелект – добре е да се вижда лицето на кандидата от време на време; оценява се идеята и креативността на видеото – дали са положени усилия в заснемането, или просто се чете текст, написан на екрана. Голяма роля изиграват и мотивационното писмо и причините, поради които кандидатите искат да спечелят тази стипендия.

    Можете ли да разясните защо включихте видео като част от изискванията за кандидатстване? Каква е целта на тази творческа задача?
    Чрез видеото студентите могат да развихрят въображението си по една от зададените теми. Така най-лесно и бързо можем да преценим колко са креативни, как мислят, старателни ли са. Креативността е много важен компонент в сектора на ИКТ, който стимулира иновациите, подобрява способностите за решаване на проблеми и насърчава динамична и адаптивна работна среда. Тя играе решаваща роля в оформянето на бъдещето на технологиите и тяхното въздействие върху обществото, а в крайна сметка ние искаме да подкрепим именно бъдещите лидери в този сектор.

    Защо креативността в важна според Вас дори и за младежите, които изучават технически специалности?
    Както споменах, креативността играе решаваща роля в оформянето на бъдещето на технологиите. Причините са няколко.
    Секторът на ИКТ се характеризира с бърз технологичен напредък и постоянна нужда от иновации. Творчеството движи развитието на нови технологии, приложения и услуги, които могат да отговорят на възникващи нужди и да разрешат сложни проблеми.
    Друга причина е решаването на проблеми. Творческото мислене позволява на професионалистите да подхождат към предизвикателствата от различни ъгли и да разработват иновативни решения. В ИКТ, където проблемите могат да бъдат многостранни и сложни, творческото решаване на проблеми е от решаващо значение за отстраняване на проблеми и оптимизиране на процеси.
    ИКТ често се пресичат с различни области като здравеопазване, образование, финанси и развлечения. Творческото мислене насърчава интегрирането на идеи и технологии от различни области, което води до новаторски решения.

    Колко души ще получат стипендия?
    Тази година ще наградим 50 студенти от университети от цялата страна.

    Какъв е размерът на стипендията и за какъв период от време я получават?
    Размерът на стипендията е 2000 евро на студент, която се изплаща еднократно малко след като студентите бъдат избрани от експертното жури.

    Програмата се прилага в България за четвърта поредна година. Колко студенти са преминали вече през нея?
    За последните 4 години имаме стотици кандидати, а наградените студенти са 180.

    Вие поддържате ли контакт със студентите след изтичане края на програмата? Има ли такива, които са започнали работа в Huawei?
    Да, с някои студенти поддържаме контакт, те се включват и в други наши програми, като например обучителната програма Seeds for the future. Двама от най-изявените студенти, спечелили стипендиатската и обучителната програма през 2023 г. и наградени с едноседмично посещение в Китай, в рамките на което се състоя Европейската награждаваща церемония на програмата Seeds for the Future , започнаха работа в Хуауей Технолоджис – България през 2024 г.
    Както споменах и в началото – целта на стипендиантската програма, както и на обучителната Seeds for the future, е да подготви студентите за реалния бизнес свят, да подобри познанията им от технологична гледна точка, но и да обогати лидерските им умения. Програмите са едни от основните социално отговорни кампании на Huawei. С тях компанията откроява най-добрите и мотивирани студенти в областта на информационните и комуникационните технологии и им предоставя нови възможности за развитие.

    Вижте профила и актуалните позиции за работа на Huawei Technologies Bulgaria Ltd в JOBS.bg

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    преди 4 часа
    Български AI компании ще могат да се възползват от 1,4 млрд. евро рисков капитал през 2025
    Темпът на създаване на висококачествени стартъпи все още изостава спрямо наличния рисков капитал, сочи нов доклад
    преди 6 часа
    Заради AI: 13% от хората по света са изгубили работата си
    Само ¼ от работниците са обучени как да ползват AI на работното си място, сочи ново проучване на Adecco
    преди 8 часа
    ЕИБ: 2/3 от българите ще трябва да променят живота си заради климатичните промени
    Европа е континентът с най-бързо повишаващи се температури, очаква се крайните метеорологични явления да зачестят
    преди 8 часа
    Ето кои са топ 5 на най-предпочитаните дестинации от летище София
    Аеропортът е обслужил 5823 полета до 99 дестинации в 39 държави през октомври