вторник, 12 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    9768 прочитания

    Запознайте се с китайската Силициева долина

    Вижте защо Ченду има потенциал да се превърне в следващия световен център на иновации
    18 юни 2014, 17:01 a+ a- a

    Над половината от всички продадени по света таблети iPad са произведени в Ченду. Една пета от всички продадени по света компютри също тръгва от заводите в столицата на провинция Съчуан. Половината от чиповете на Intel са изработени в града.

    Може и досега да не сте чували за Ченду, но столицата на западната китайска провинция Съчуан има амбиции да се превърне в Силициевата долина на страната. Има и значителен потенциал за превръщането на водещ център на иновации.

    Какъв е икономическия потенциал на Ченду?

    Икономически предпоставки
    „Провинция Съчуан е една от най-добре развитите икономически провинции в Западен Китай. Населението на столицата Ченду надхвърля 14 млн. души”, подчерта Чоу Шидан, зам.- директор на Високотехнологичната зона Ченду, по време на форум в Брюксел, на който Economy.bg присъства. „През 2013 брутният вътрешен продукт на глава от населението на града достига 9040 долара. Ченду е сред 10-те най-добри градове за бизнес в Китай и заема 1-во място като оценка на цялостната конкурентоспособност в Западен Китай”, допълни той.
    Според представените от него данни в града са инвестирали 10 хил. чужди фирми, включително 269 компании от Fortune 500.

    Човешкият потенциал
    Освен солидна икономическа основа провинция Съчуан и столицата й Ченду могат да разчитат и на добре подготвени кадри. Градът се нарежда на четвърто място в Китай по брой специалисти. Университетите в провинцията са 99, като само висшите учебни заведения са 52. Всяка година завършват между 200 и 300 хил. студенти. Близо 60% от тях се дипломират в инженерни специалности или приложни науки. Като резултат Ченду се превръща в магнит за софтуерната индустрия.

    Транспорт и логистика
    Ченду разполага и с добри транспортни връзки. Множество международни авиокомпании извършват полети до града, като наскоро е открита директна авиолиния Лондон-Ченду. Столицата на Съчуан е и един от петте най-важни железопътни центрове в Китай.

    Кои големи компании оперират в технологичната зона в Ченду?

    Технологична зона
    Високотехнологичната зона в Ченду, създадена през 1991, е една от първите в страната. Класация от края на 2013 я нарежда на четвърто място като цялостен потенциал сред останалите високотехнологични зони в Китай. Зоната е привлякла около 200 компании от Fortune 500, както и други известни чужди и местни дружества. Сред тях са Microsoft, IBM, Dell, Intel Cisco, Nokia, SAP, Ericsson, Foxconn, Lenovo, Huawei и др.
    В технологичната зона се намира и Tianfu Software Park, който е най-големият специализиран софтуерен център в Китай. Той продължава да се разширява, като в момента там работят 40 хил. специалисти. Трите най-големи китайски телекомуникационни компании инвестират 4.7 млрд. долара за изграждането в Tianfu Software Park на най-големия в света център за данни, поддържащ "облачни" приложения.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    преди 5 часа
    Български AI компании ще могат да се възползват от 1,4 млрд. евро рисков капитал през 2025
    Темпът на създаване на висококачествени стартъпи все още изостава спрямо наличния рисков капитал, сочи нов доклад
    преди 8 часа
    Заради AI: 13% от хората по света са изгубили работата си
    Само ¼ от работниците са обучени как да ползват AI на работното си място, сочи ново проучване на Adecco
    преди 9 часа
    ЕИБ: 2/3 от българите ще трябва да променят живота си заради климатичните промени
    Европа е континентът с най-бързо повишаващи се температури, очаква се крайните метеорологични явления да зачестят
    преди 9 часа
    Ето кои са топ 5 на най-предпочитаните дестинации от летище София
    Аеропортът е обслужил 5823 полета до 99 дестинации в 39 държави през октомври