За единадесета поредна година Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) раздаде своите награди. Призовете се връчват в три категории: "Голямо предприятие", "Малко или средно предприятие" и отворена категория (за проекти, организации и социален ангажимент).
Отличени тази година с Наградата на Германската икономика бяха: „Булпрос Консултинг” в категорията „Голямо предприятие”, „Кан Учтехспор България” за „Малко или средно предприятие” и „Рефан България” в отворената категория.
„Булпрос” е българска аутсорсинг компания с 400 работни места. Около 70% от приходите на компанията за 2014 са генерирани от сделки с над 30 германски фирми. Ръстът в приходите на фирмата през 2014 спрямо 2013 е 95%.
„Кан Учтехспор България” се занимава с производство на училищна мебел и спортни стоки. Предприятието има разкрити 106 работни места. От 5 години фирмата закупува и работи изцяло с машини, произведени в Германия. Общата стойност, на която възлиза оборудването е 700 хил. лв. В резултат от въведени иновации фирмата е увеличила работните си места с около 7%, а оборотът е нараснал с 9.76%.
„Рефан България” се занимава с производство на парфюмерия и козметика. Фирмата има 183 работни места. През 2014 тя осигурява дарения на стойност близо 47 хил. евро за храни, учебни пособия, за домове за сираци, училища и фондации в подкрепа на спорта, за културни събития и неправителствени организации. Фирмата развива активна дейност в разработването на проекти, щадящи и оздравяващи природната среда
Вижте кои компании бяха отличени в отделните категории
Общо 30 предприятия бяха номинирани. Членството в ГБИТК не беше условие за участие.
Кои да бъдат наградените тази година реши жури, съставено от представители на Посолството на Германия в България, на Германската агенция за инвестиции и търговия (Germany Trade and Invest), Института за пазарна икономика, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, ГБИТК и Консултативния съвет „Индустрия“ към ГБИТК.
Критериите за избор са инвестиции и повишаване броя на работните места, увеличение на търговията с Германия (внос или износ), технологични и екологични иновации и решения, реализирани програми, свързани с повишаване квалификацията на служителите; проекти в областта на околната среда; социална ангажираност, други заслуги за развитието на двустранните икономически отношения.
Очаква се стокообменът между Германия и България за 2014 да достигне пореден рекорд и да надмине оборота от 2013 (5,3 млрд. евро).
Със сухопътния Шенген стоките ще пътуват по-бързо и с по-малко администрация, разходите за бизнеса ще са по-ниски, а хората ще получават по-свежи продукти – Вигинтас Шапокас, управител на BILLA България, пред Economy.bg