петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3287 прочитания

    Компютрите ще решават проблеми като хората?

    Експертите на Siemens работят за интегриране на човешките модели на вземане на решения в изкуствения интелект
    23 ноември 2015, 13:32 a+ a- a

    Университетът в Клагенфурт и Siemens работят заедно за намирането на начин за интегриране на човешкото чувство за решаване на проблеми в изкуствен интелект. Когато стане дума за изчислителни възможности, компютрите са далеч по-добри от човешкия мозък, но хората често пъти са по-бързи в решаването на комплексни проблеми. Резултатите от експериментите ще бъдат използвани за оптимизиране на производството, съобщават от българския пресофис на  Siemens. 

    Хляб се пече в името на науката в Института по психология на Клагенфуртския университет. „Майсторите хлебари“ стоят пред компютърни екрани, концентрирани в правенето на хлебчета, кроасани и претцели във фиктивна фабрика. „Въпреки че процедурата е опростена, тя е идентична с тази в реалния производствен процес”, твърди Бартош Гула от Отдела по обща психология и когнитивни изследвания. „Участниците трябва да планират поръчки, да възлагат производствените етапи на различни машини и да следят за крайните срокове. Искаме да научим какви стратегии използват те, за да изпълняват тези задачи.“ Целта на тези експерименти е да се използват човешките модели на поведение при решаване на проблеми и да се интегрират в системите с изкуствен интелект. Така ще се подобри цикълът на индустриално производство, тъй като в бъдеще продуктите все повече ще се произвеждат според желанията на клиента, което изисква бързо планиране и настройване на използваните машини.

    Въпреки ограниченията в познанията и времето, човекът намира добри решения, като интуитивно стеснява огромни, понякога безкрайни пространства на търсене. Техническият термин за тези интуитивни стратегически решения е „евристичен“. „Ние успешно използваме евристиката в изкуствения интелект, но тези процеси първо трябва да бъдат открити и дефинирани от експерти“, обяснява проф. Герхард Фридрих от Института по приложни информационни технологии на Клагенфуртския университет. 

     „Нашата цел е значително да намалим усилията, нужни за разработването на евристични решения на проблемите“, добавя Фалкнер. „Трябва да направим компютрите способни автоматично да откриват или съставят подходящи евристични решения за новите проблеми. Това ще ни позволи да решаваме конфигурационни и планови проблеми, за които традиционните подходи са неефективни.“

    Изследователите са постигнали значителен успех с техния ASCASS Solver (A Simple Constraint Answer Set Solver), който може да се използва за директно интегриране на специфични евристични решения. „В сравнителен тест с други системи, нашият продукт се доказва като най-стабилен и до 100 пъти по-бърз в намирането на решение”, отчита Фридрих.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 7 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 7 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 7 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 8 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 10 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години