Имат ли алтернатива дипломите и как бизнесът може да се възползва от тях?
Забравете за дипломите! Бизнесът вече не се интересува къде сте завършили, а какво можете да правите.
Като алтернатива на дипломите в САЩ все повече се налагат т.нар. „дигитални значки” (badges), които дават по-ясна представа за специфичните умения и компетенции на кандидатите за работа, информира Wall Street Journal. Те се раждат в отговор на честите оплаквания на работодателите от прекъснатата връзка между образователната система и нуждите на бизнеса.
Идеята за тези баджове идва от младежките скаутски организации, които раздават значки за различни постижения. Вместо на дрехите обаче „дигиталните значки” се качват в мрежата – уебсайт, блог или фейсбук страница, където са на един клик разстояние от потенциалния работодател.
Баджовете хвърлят светлина върху специализирани познания и умения (напр. програмни езици, софтуерно инженерство, управление на системи).
„Дигиталните значки” удостоверяват притежанието на изключителни познания, придобити извън училище”, обяснява пред New York Times Кони Йоуел от MacArthur Foundation. „Те са нов и различен начин да кажеш кой си и какво можеш”, допълва тя.
„Това, което се учи в училище, много често се разминава с нуждите на пазара на труда. Баджовете могат да запълнят тази пропаст. Те са като своеобразно лепило, което свързва формалното и неформалното обучение във и извън училище”, подчертава Йоуел.
MacArthur си сътрудничи с Mozilla Foundation за разработването на общ стандарт за издаване на подобни баджове.
Според информация на Wall Street Journal все повече американски компании и дори елитни университети изпробват новата система. В края на миналата година Масачузетският технологичен университет обяви планове да издава подобни значки на студенти, които успешно завършат нови безплатни онлайн курсове като част от проект за самообучение.
Съществуват и доста въпросителни около новата идея. Не е ясно каква стойност ще имат баджовете, издадени от различни институции. Други пък смятат, че младите хора ще се фокусират прекалено върху събирането на „дигитални значки” вместо в търсенето на новаторски идеи.
Така или иначе системата тепърва набира скорост и предстои баджовете да докажат дали и колко са ефективни при набирането на служители. Със сигурност са интересна алтернатива, която не бива да се пренебрегва с лека ръка.