четвъртък, 30 март 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5007 прочитания

    Китайски инвеститори искат да изградят „икономически град“ край Пловдив

    Проектът може да бъде реализиран в рамките на 3 години
    06 април 2016, 09:36 a+ a- a

    Инвеститори от побратимения китайския град Шенджен искат да изградят цял нов „икономически град“ близо до Пловдив, съобщиха от общината. Проектът е пилотен както за България, така и за цяла Европа. Изграждането му е основано на новата концепция на китайското правителство „Един път, един пояс” (One road, one belt) за обхващане на света чрез икономически отношения по пътя на коприната.

    Инвеститорите са избрали България и регион Пловдив след предварителни проучвания на инвестиционен климат и с подкрепата на китайското правителство. В конкретния случай се предвижда китайски фирми и фирми от региона да извършват обмен по отношение на бизнес, логистика и изложбени площи. Идеята е чрез предоставяне на услуги да се осъществи мост между китайския и европейския бизнес.

    След посещението си в Тракия икономическа зона представителите на китайския холдинг определиха Пловдив като добро място за развитие и обмен на икономика и култура. Те заявиха, че на база платформата за обмен „Един път, един пояс” могат да участват фирми от Русия, Китай, Северна Африка, Близкия Изток и разбира се Европа. По този начин ще се осигури директен достъп на български фирми до пазарите на тези страни и обратно. Така регион Пловдив ще се превърне в дистрибуционен център за физическото придвижване на стоки към Европа и Близкия Изток.

    В срещата в Пловдив са участвали Розалин Петков, зам.-кмет „Общинска икономика, здравеопазване, екология и управление на отпадъците”, Чангцинг Джанг, президент на департамент „Китай“ в Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, Чен Зонгжан, председател на холдинг „Портър Сити”, Тян Ксиянг, вицепрезидент, инж. Пламен Панчев, създател на Тракия икономическа зона и председател на Съвета на директорите на „Сиенит холдинг“ АД – дивелъпър на Тракия икономическа зона, и Валентина Александрова, съветник на министъра на икономиката.

    Г-н Чен Зонгжан сподели, че се надява за 3 години проектът да бъде реализиран и да получат пълното съдействие на Община Пловдив, както и на българската държава.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    преди 11 часа
    Дават ваучери за обучения за придобиване на цифрови учения
    Стойността на ваучерите ще зависи от вида и продължителността на курсовете
    преди 11 часа
    ЕК ще подобрява бизнес средата в ЕС с по-малко бюрокрация
    Очаква се годишно да бъдат спестени около 437 милиона евро административна тежест
    преди 12 часа
    преди 14 часа
    Everty придобива Sofia Office Center
    Това е петата инвестиционна сделка на Everty в България
    преди 15 часа
    Доклад: Изкуственият интелект може да измести 300 млн. души от работата им
    Вижте за кои професии има най-голям риск според проучването на Goldman Sachs