неделя, 28 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3367 прочитания

    Европейската комисия подкрепи икономиката на споделянето

    Комисията издаде препоръки, които държавите-членки да следват в националното си законодателство по отношение на новите бизнес модели
    03 юни 2016, 11:59 a+ a- a

    Европейската комисия (ЕК) публикува ръководство, което да помогне на потребители, бизнес и правителства да се ангажират в нарастващата икономика на споделянето. Основните компании, станали като нарицателно за икономиката на споделянето са тези, които предлагат споделени услуги чрез онлайн платформи като Uber и Airbnb, коментира британският Guardian. Изданието също така отбелязва, че с новите препоръки ЕК на практика застава в подкрепа на тези компании, защото твърди, че те и услугите им могат да бъдат забранявани само в крайни случаи.

    Според ЕК докато икономиката на споделянето „пуска корени в ЕС“, националните и местните органи реагират с множество различни регулаторни мерки. Този фрагментарен подход към новите бизнес модели създава несигурност за традиционните оператори, новите доставчици на услуги и потребителите и може да възпрепятства иновациите, създаването на работни места и растежа.

    Затова Комисията публикува насоки за страните-членки, за да се подпомогне балансираното развитие на икономиката на споделянето. В съобщението „Европейска програма за икономика на споделянето“ се предоставят насоки за това как съществуващото право на ЕС следва да се прилага към този динамичен и бързо променящ се сектор, като се поясняват основни въпроси пред участниците на пазара и публичните органи.

    Какъв вид изисквания за пазарен достъп могат да бъдат налагани? Доставчиците на услуги трябва да бъдат задължени да получават разрешителни за упражняване на дейности или лицензи само когато това е абсолютно необходимо с оглед на постигането на съответните цели от обществен интерес. Абсолютната забрана за дадена дейност следва да бъде единствено крайна мярка. От платформите не бива да се изискват разрешения за упражняване на дейности или лицензи, когато те действат само като посредници между потребителите и лицата, предлагащи реалната услуга (например услуга в областта на транспорта или настаняването). Държавите-членки трябва също така да правят разлика между отделни граждани, които предоставят услуги в отделни случаи, и доставчици, действащи в изпълнение на професионалните си задължения, например като определят прагове въз основа на равнището на активност.

    Кой носи отговорност, ако възникне проблем? Платформите за сътрудничество могат да бъдат освободени от отговорност за информацията, съхранявана от тях от името на предлагащите дадена услуга. Те не следва да бъдат освобождавани от отговорност за услугите, предоставяни от самите тях, като например платежни услуги. Комисията насърчава платформите за сътрудничество да продължат да предприемат доброволни действия за борба с нелегалното съдържание онлайн и за повишаване на доверието.

    Как потребителското право на ЕС защитава потребителите? Страните-членки трябва да гарантират, че потребителите се ползват с високо равнище на защита от нелоялни търговски практики, като в същото време не налагат непропорционални задължения на физически лица, които предоставят услуги само в отделни случаи.

    Кога съществува трудово правоотношение? Трудовото право до голяма степен попада в обхвата на националните компетенции, като се допълва от минималните социални стандарти и съдебната практика на ЕС. Държавите-членки по желание могат да вземат предвид критерии, като отношение на подчинение на платформата, естество на работата и възнаграждение, когато решават дали някой може да бъде считан за наето от дадена платформа лице.

    Какви данъчни правила са в сила? Доставчиците на услуги и платформите в контекста на икономиката на споделянето трябва да плащат данъци като всички други участници в нея. Става дума за данък общ доход, данък върху корпоративните приходи и данък добавена стойност. Държавите-членки се насърчават да продължат да опростяват и поясняват прилагането на данъчните правила в условията на икономика на споделянето. В икономиката на споделянето платформите трябва да сътрудничат в пълна степен на националните органи за регистриране на икономическата активност и улесняване на събирането на данъци.

    В съобщението се приканват страните-членки да преразгледат и, когато е уместно, да променят съществуващото законодателство в съответствие с тези насоки. От Комисията съобщиха, че ще следят бързо променящата се регулаторна среда и развитията в сферата на бизнеса и икономиката, както и тенденциите във връзка с цените и качеството на услугите и ще открива евентуални пречки и проблеми, произтичащи от различаващи се национални разпоредби или регулаторни пропуски.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    26 април 2024, 14:45
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    26 април 2024, 14:34
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    26 април 2024, 14:14
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    26 април 2024, 13:50
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    26 април 2024, 11:47
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години