събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1769 прочитания

    България е сред страните в Европа с най-мръсен въздух

    През 2015 г. концентрациите на ПЧ2,5 са довели до около 422 000 случая на преждевременна смърт в 41 европейски държави
    29 октомври 2018, 09:21 a+ a- a

    Актуализираните данни и информация, публикувани от Европейската агенция за околна среда (ЕАОС), показват, че въпреки бавните подобрения, замърсяването на въздуха продължава да превишава допустимите норми и насоките на Европейския съюз и Световната здравна организация. Замърсяването на въздуха продължава да води до рискове за здравето на човека и за околната среда. Концентрация на ПЧ10 (частици с диаметър 10 микрометра или по-малко над допустимите годишни стойности (40 μg/m3) е отчетена в 6% от всички измервателни станции. 92% от тези станции са разположени е Турция (116), Полша (29), Македония (13) и България (11).

    Според доклад на ЕАОС автомобилният транспорт е един от основните източници на замърсители на въздуха в Европа, по-специално вредни замърсители като азотен диоксид и прахови частици.  Емисиите от селското стопанство, производството на електроенергия, промишлеността и домакинствата също допринасят за замърсяването на въздуха. В доклада се представят най-новите официални данни за качеството на въздуха, отчетени през 2016 г. от разположените в цяла Европа над 2500 наблюдателни станции.

    Най-вредни за здравето на човека са праховите частици (ПЧ), азотният диоксид (NO2) и тропосферният озон (O3). Високите концентрации на замърсители на въздуха продължават да влияят отрицателно на европейците, особено на живеещите в градските райони. Освен това замърсяването на въздуха оказва и значително въздействие върху икономиката, като води до намаляване продължителността на живота, повишава медицинските разходи и намалява производителността във всички сфери на икономиката чрез пропуснатите поради влошено здраве работни дни. Замърсяването на въздуха също така се отразява отрицателно на екосистемите, като уврежда почвите, горите, езерата и реките и намалява земеделските добиви.

    Предишни и настоящи политики и технологичните постижения доведоха до бавен, но постоянен напредък при намаляването на тези отрицателни въздействия. Актуализираните оценки в доклада показват, че през 2015 г. концентрациите на ПЧ2,5 са довели до около 422 000 случая на преждевременна смърт в 41 европейски държави, от които около 391 000 са били в 28-те държави — членки на ЕС. Тазгодишният доклад съдържа по-широкообхватна оценка, която обхваща годините назад до 1990 г. и показва, че случаите на преждевременна смърт в резултат на ПЧ2,5 са намалели с около половин милион годишно. Това се дължи на прилагането на европейските политики за качество на въздуха и на въвеждането на мерки на национално и местно равнище, които доведоха например до по-чисти автомобили, промишлени отрасли и производство на енергия.

    „Замърсяването на въздуха е невидим убиец и трябва да положим повече усилия за отстраняване на причините. Що се отнася до замърсяването на въздуха, емисиите от автомобилния транспорт често са по-вредни от емисиите от други източници, тъй като те се изпускат близо до земната повърхност и предимно в градовете, близо до хората. Ето защо е толкова важно Европа да удвои усилията си за намаляване на емисиите от транспорта, енергетиката и земеделието и да инвестира в повишаването на тяхната екологосъобразност и устойчивост“, заяви изпълнителният директор на ЕАОС Ханс Брюнинкс. „Ако в тези сектори бъдат осъществени промени по интегриран начин, това ще доведе до видими ползи за качеството на въздуха и за климата и ще спомогне за подобряване на здравето и благосъстоянието на хората“.

    Що се отнася до ПЧ2,5 (частици с диаметър 2,5 микрометра или по-малко), през 2016 г. 6 % от градското население в ЕС-28 е било изложено на ПЧ2,5 в сравнение със 7 % през предходната година. Въпреки това приблизително 74 % от градското население в ЕС са били изложени на концентрации, които превишават по-строгите насоки на СЗО. През 2015 г. експозицията на ПЧ2,5 е била причина за преждевременната смърт на около 422 000 души в 41 държави.

    Годишната допустима норма за NO2 масово продължава да се превишава из цяла Европа. През 2016 г. 7 % от градското население в ЕС-28 е живеело в райони с концентрации, които превишават годишната допустима норма на ЕС и насоките на СЗО. Тази стойност представлява понижение в сравнение с 9 % през 2015 г. През 2015 г. експозицията на NO2 е била причина за преждевременната смърт на около 79 000 души в 41 европейски държави.

    През 2016 г. около 12 % от градското население в ЕС-28 е било изложено на нива на O3 над допустимата норма на ЕС, като понижението спрямо стойностите за 2015 г. (30 %) е значително. Този процент обаче продължава да е по-висок от стойността за 2014 г., когато са измерени 7 %. Около 98 % са били изложени на нива, които превишават по-строгите насоки на СЗО. През 2015 г. експозицията на озон е била причина за преждевременната смърт на около 17 700 души в 41 европейски държави.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 18 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 18 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 18 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 18 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 20 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години