Криминалният бизнес генерира годишен „оборот” от 2.1 трилиона долара, показват данни на ООН
Ако престъпният бизнес беше страна, то тя щеше да се нареди сред 20-те най-големи икономики в света. Печалбите от глобалната престъпност възлизат на 2,1 трилиона долара годишно.
Това съответства на 3,6% от световния БВП. Той може да се сравни с брутния вътрешен продукт на водещи икономики като Великобритания.
Данните оповести Юрий Федотов, директор на Службата на ООН за контрол над наркотиците и престъпността. Той определи трансграничната престъпност като „глобална заплаха за здравето, сигурността и устойчивото развитие”.
За първи път ООН изчислява годишния оборот от организираната престъпност, наркотрафика и трафика на хора. Изследването се базира на данни на UNODC и Световната банка за 2009.
Федотов смята, че ситуацията може и да се е влошила оттогава, но няма достатъчно данни, за да потвърди прогнозата си.
Според изследването 2.4 милиона души по света са жертва на нелегалния трафик на хора. Приходите на трафикантите възлизат на около 32 милиарда долара. „Това е проблем, който изисква глобално решение. Никоя страна не може да се справи сама с него”, посочи Федотов.
40 милиарда долара годишно струва корупцията в развиващите се страни.
Най-големият проблем е, че престъпните групи показват „впечатляваща приспособимост” при действията на правоохранителните органи и лесно откриват нови пътища за печалба, коментира данните високопоставен служител на САЩ.