От юни страната няма да може да обслужва задълженията си, предупреди премиeрът Пападимос
Излизането на Гърция от еврозоната ще излезе скъпо на 17-те страни, използващи единната европейска валута. Връщането на страната към драхмата ще струва на еврозоната 276 милиарда евро. 77 милиарда от тях ще трябва да бъдат покрити от германските данъкоплатци. Това е изчислил немският икономически седмичник Wirtschaftswoche.
Списанието е събрало помощите за Гърция от членовете на еврозоната, отпуснати чрез Европейския спасителен фонд (EFSF), както и заемите от Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската централна банка (ЕЦБ).
Wirtschaftswoche прави уговорката, че оценката е в случай, че Гърция изпадне във фалит и не може да обслужва задълженията си. Опасността обаче изглежда реална. Потвърди я и премиерът Лукас Пападимос в писмо до президента на страната Каролос Папуляс.
Министър-председателят предупреди, че от началото на юни Гърция няма да може да обслужва задълженията си. В писмото се посочва, че няма непосредствена опасност за плащането на заплати и пенсии през май, но се отправя призив незабавно да бъде възстановена политическата стабилност.
По-рано еврозоната предупреди Гърция, че няма да продължи финансирането на страната преди да бъде съставено правителство, с което да може да преговаря.
Междувременно стана ясно, че Гръцката централна банка и финансовото министерство се опитват да изработят авариен план, който ще предотврати вътрешния фалит на страната в случай, че бъде прекъсната икономическата помощ от Европа.
Сайтът GR Reporter цитира източници от икономическото министерство, според които средствата, необходими за изплащане на заплати, пенсии, помощи за безработица и други социални плащания, надхвърлят 4 милиарда евро на месец, като държавата разполага с необходимите средства за тези плащания до края на юни.
Преговорите за формиране на коалиционно правителство в Гърция продължават, но шансовете за успех изглеждат минимални, а вероятността за нови избори – все по-голяма.