Задава ли се апокалипсис за новинарската индустрия, пита Guardian
Бъдещето на съвременната журналистика е под заплаха. Това, което до вчера изглеждаше като научна фантастика, днес вече е реалност.
На щат в едно от най-авторитетните финансови издания се труди автор-робот. „Пише” под псевдонима Narrative Science.
Програмата генерира четивни текстове като преобразува подадени към нея данни.
Narrative Science едва ли ще спечели награда Pulitzer за „писанията си”, но със сигурност ще накара хората от бранша да се замислят за бъдещето си.
Роботът-журналист се занимава основно с икономически обзори. Може и да ви се стори иронично, но една от публикациите „излязла изпод перото” на Narrative Science е свързана със спадащите приходи на New York Times.
Това звучи притеснително не само за един от най-известните вестници в САЩ. Финансовата криза принуди много издания в страната да съкратят значително персонала си, а други изцяло затвориха врати.
Много медии обаче отчитат плюсовете на „електронните журналисти”, които не излизат в отпуск и не се разболяват изненадващо. В допълнение на това Narrative Science може да напише статия до 500 думи за около минута и само за 10 долара.
Друг плюс на „автоматизираните журналисти” е, че те могат да генерират публикации на база детайлен анализ на случващото се в социалните мрежи. Едва ли има човек, който може да проследи толкова бързо и цялостно тенденциите във Facebook и Twitter, което е огромно предимство.
Компанията, която стои зад Narrative Science, вече има над 20 клиенти. Освен Forbes сред тях са и Fox Sports.
Основателите на фирмата твърдят, че програмата им няма за цел да убие журналистиката, а да я подпомогне. Дали е така, предстои да видим.