събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1138 прочитания

    ЕК допълни мерките за отпускане на пари за възстановяване

    Държавите членки трябва да докажат, че плановете им допринасят за целта в областта на климата и за цифровия преход
    25 януари 2021, 16:26 a+ a- a

    След постигнатото през декември политическо споразумение относно Механизма за възстановяване и устойчивост Европейската комисия представи на държавите членки актуализирани насоки относно изготвянето и представянето на техните планове в рамките на механизма. Механизмът за възстановяване и устойчивост е основният инструмент в основата на NextGenerationEU — планът на ЕС да излезе по-силен от кризата с коронавируса.

    ЕК ще предостави 672.5 милиарда евро под формата на заеми и безвъзмездни средства в подкрепа на реформите и инвестициите в държавите членки. За да се възползват от Механизма, държавите членки трябва да представят планове за възстановяване и устойчивост, в които се определят техните национални програми за реформи и инвестиции.

    Въпреки че основните принципи на предложението на Комисията бяха запазени, политическото споразумение внесе някои промени в текста на регламента. С цел да се помогне на държавите членки да приведат своите проектопланове в съответствие с регламента, първоначално представените през септември насоки бяха актуализирани.

    Актуализираните насоки отразяват факта, че обхватът на Механизма за възстановяване и устойчивост е структуриран около шест стълба: Екологичен преход; Цифровата трансформация; Интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж и работни места; Социално и териториално сближаване; Здраве и устойчивост; Политики за следващото поколение, децата и младите хора, включително образование и умения.

    Държавите членки следва да обяснят как плановете допринасят за равенството и принципите на Европейския стълб на социалните права. Те следва също така да включват обобщение на процеса на консултации на национално равнище, както и въведената система за контрол и одит, за да се гарантира, че финансовите интереси на Съюза са защитени.

    Държавите членки следва да докажат, че техните предложени планове допринасят с най-малко 37% от общия размер на отпуснатите средства по плана за целта в областта на климата и с 20% за цифровия преход.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 17 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 17 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 17 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 18 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 20 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години