четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6388 прочитания

    И цените на петрола били манипулирани?

    След скандала с лихвите във Великобритания искат разследване и за цените на петрола, твърди Daily Telegraph
    16 юли 2012, 11:12 a+ a- a

    Шофьорите може да са се бъркали по-дълбоко на бензиностанциите, защото банките и останалите търговци вероятно са се опитвали да манипулират цените на петрола така, както и лихвените проценти. Това съобщават британските вестници Daily Telegraph и Daily Mail, като цитират официален доклад.

    Опасенията за цените на петрола се увеличиха, след като доклад за Г20 установи, че пазарът е силно податлив на „манипулации или изкривяване”. Той беше публикуван миналия месец от Международната организация на комисиите за ценни книжа (IOSCO).

    Пазарни играчи като брокерите в банките, петролните компании или хедж фондовете имат склонност да изопачават пазара и да определят неоснователни цени, се посочва в доклада.

    Съмненията за манипулации накараха политици и активисти на Острова да призоват британското правителство да разшири разследването, започнало във връзка със скандала около лихвения процент Libor, за да се установи дали и цените на петрола не са били спекулативно надути, посочва Daily Telegraph.

    Американските регулатори вече предупредиха, че скандалът с манипулираните лихви може да стигне и до цените на петрола.

    Търговците на дребно използват международни котировки, за да решат колко да платят за бъдещи доставки, обяснява технологията на ценообразуването британското издание. Те се калкулират от частни компании на база данни за търсенето и предлагането и по-конкретно за реално сключените сделки за съответния ден от фирми, който ежедневно търгуват с петрол като банки, хедж фондове и енергийни компании.

    Но както и при междубанковия лихвен процент Libor, който се оказа манипулиран от британската банка Barclays, така и този пазар се оказва нерегулиран и разчита на честността на фирмите да подадат точни данни, посочва Daily Telegraph.

    В своя защита агенциите, които отчитат цените на петрола, Platts и Argus, посочват, че наемат журналисти да откриват и изчистват евентуални неверни данни, подадени от петролните търговци. 

    В България също се използват котировките на Platts за определяне на цените на петрола у нас.




    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 16 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 17 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 17 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 19 часа
    преди 22 часа