понеделник, 04 декември 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3500 прочитания

    Endurosat инвестира близо 4,2 млн. лв. в нови лаборатории

    Българската компания получи сертификат за инвестиции клас А
    05 август 2021, 12:21 a+ a- a

    Екипът на Endurosat

    Министърът на икономиката Кирил Петков връчи сертификат за инвестиции клас А на българската компания за наносателити Endurosat. По време на церемонията той подчерта, че тя е единствената компания за наносателити в региона. 

    Инвестицията е в размер на 4,173 млн. лв., които ще бъдат вложени в изграждане на нови лаборатории за тестване на сателитите. Основателят на компанията Райчо Райчев обясни, че в момента се изграждат около 3000 кв.м. нови офис площи и 700 кв. м. лаборатории в София. 

    Лабораториите ще дадат възможност за затваряне на цикъла по създаване на сателитите. След производството на частите и асемблирането, готовият продукт ще може да бъде тестван преди да бъде изпратен в космоса. Новите лаборатории ще могат да провеждат едни от най-бързите верификационни тестове на планетата, каза още той. 

    Министър Петков обясни, че производството е оптимизиран икономически модел който работи. Освен това той сподели, че партньорите за изстрелване на сателитите са SpaceX. „Да идва от България е един диамант“, заяви Петков.

    За реализирането на проекта ще бъдат открити 29 нови работни места.

    (л) Райчо Райчев, Кирил Петков, Любомир Станиславов
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    01 декември 2023, 16:32
    От 1 януари: Максималният осигурителен доход се повишава на 3750 лв.
    Парламентът прие на първо четене бюджетите на НЗОК и ДОО за 2024
    01 декември 2023, 12:22
    Висшистите в България се реализират все по-добре
    Под 1% безработица при медици и математици, показва тазгодишното издание на Рейтинговата система на висшите училища в България
    01 декември 2023, 11:53
    AbbVie купува ImmunoGen
    Сделката е на стойност $10,1 милиарда
    01 декември 2023, 11:15
    Ето колко години трябва да спестявате, за да си купите жилище в България
    Жилищата са достъпни за около една трета от домакинствата в страната, сочи анализ на УниКредит Булбанк
    01 декември 2023, 10:32
    Безработицата в ЕС и еврозоната остава стабилна
    През октомври показателят остава непроменен спрямо предходния месец
    01 декември 2023, 09:54
    Инфлацията в еврозоната намалява повече от очакваното
    Според експресните оценки на Евростат показателят през ноември е 2,4%