Самотни китайци масово купуват имоти, за да подобрят шансовете си за намиране на спътница в живота, разказва списание Foreign Policy
Как един пазар за трилиони долари се движи от....жените или по-скоро от това, че са кът. Млади китайци надуват опасно пазара на имоти в страната в опит да наберат повече точки в конкуренцията за малкото жени в страната, разказва списание Foreign Policy.
В момента на 120 момчета в страната се падат 100 момичета. Прогнозите за 2020 също не изглеждат обещаващи. След 8 години 15% от китайските мъже на възраст за женене няма да могат да си намерят булка. Това полово неравновесие се дължи на политиката на „едно дете” в Китай и традиционната любов на китайците към мъжките отрочета, която доведе до множеството аборти на момичета.
На този фон конкуренцията за малкото дами в страната става особено оспорвана. И тъй като в Китай традиционно мъжът осигурява семейния дом, да имат в актива си къща или апартамент се превръща във важно предимство за китайците, търсещи булка.
И наистина изследване показва, че 72% от дамите в Поднебесната империя предпочитат бъдещият им съпруг да има дом. За да ги спечелят, мъжете хвърлят всичките си спестявания в закупуването на дом.
Повишеното търсене съответно надува цените на имотите в страната. В момента разходите за закупуването на средно голям имот в голям китайски град превишават с между 15 и 20% средната годишна заплата в страната, отбелязва Foreign Policy. За сравнение изданието посочва, че в повечето големи градове по света съотношението цена на имот към доходи е между 3:1 или 6:1.
Експертите обаче се опасяват, че търсенето, което надува цените на имотите, не е обусловено от реална нужда от имот.
Притеснителен е фактът, че много от новопостроените жилищни блокове остават празни. Веднъж използвани за примамването на бъдещите съпруги, повечето от апартаментите остават незаети, защото голяма част от двойките мигрират към по-големите градове, обяснява Foreign Policy. В момента в Китай има над 64.5 милиона празни къщи, допълва изданието.
То цитира изследване, според което между 30 и 48% от ръста в цената на имотите в 35 големи китайски града е директно следствие от желанието на мъжете да придобият някакъв имот, за да си намерят по-лесно жена.
Така излиза, че градовете, които са с най-голям дисбаланс на половете всъщност са и градовете с най-голямо поскъпване на имотите.
Този тип търсене обаче поражда опасения за балон на имотния пазар в Китай. Ако пазарът се срине, това ще се отрази на цялата икономика, която вече показва признаци на отслабване. Евентуален колапс на китайската икономика пък би имал сериозни последици за целия свят.