понеделник, 05 юни 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1033 прочитания

    МИР ще издава стартъп-визи за високотехнологични и иновативни проекти

    За целта е разработена специална наредба, която бе приета от служебния кабинет
    06 октомври 2022, 08:35 a+ a- a

    Снимка: МИР

    Законът за чужденците в Република България предвижда Министерството на иновациите и растежа (МИР) да отговаря за издаването, удължаването и отнемането на удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект, наречен Стартъп-виза. За целта Министерството разработи специална наредба, съобщиха от ведомството. 

    Приемането ѝ е сред условията и реформите, които страната ни трябва да изпълни по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

    Документът, наречен Наредба за условията и реда за издаване, удължаване и отнемане на удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект, наречен Стартъп-виза, бе приет на заседание на Министерския съвет. 

    Наредбата предвижда Стартъп-визата да е удостоверение, което позволява на чужди граждани да стартират иновативни бизнеси, използващи високи технологии и развиващи научно-изследователска и развойна дейност. Важно е да се подчертае, че удостоверението не е тип виза за пребиваване в България, а само един от документите, които се изискват за издаване на разрешение за пребиваване в страната на чужденци, които искат да развиват иновативен или високотехнологичен бизнес в България. 

    Решението на Министъра на иновациите и растежа за издаване на удостоверението ще се основава на оценка от Експертен съвет. Членове могат да са експерти от министерства, академичната общност, организациите на бизнеса и неправителствени организации, имащи пряко отношение към стартъп-компаниите и фондовете за дялово и рисково инвестиране, като не се предвижда те да получават възнаграждение за участието си в Съвета.

    Стартъп-визата ще е валидна първоначално за срок от една година, а след изпълнението на необходимите условия (заявителят да притежава не по-малко от 50% от капитала на българско търговско дружество, чийто предмет на дейност е заявеният при издаване на удостоверението) и бизнес-плана на заявителя, може да се удължи с още две години.

    Такава практика вече е установена в държави като Франция, Нидерландия, Естония, Финландия, Ирландия, Дания и др.

    Времето за издаване на Стартъп-визата е 30 дни с опция, при нужда от набавяне на други документи, да се удължи до два месеца и половина. Ще може да се кандидатства на български или на английски езици, по електронен път, без събиране на такси.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 28 минути
    Fitch: Рейтингът на САЩ остава в опасност
    Въпреки постигането на сделка за тавана на дълга на нацията
    преди 1 час
    ИКЕА България стартира доставки с нулеви въглеродни емисии
    В партньорство с Greenpoint Logicstics шведският бранд стартира пилотен проект за доставки в София
    преди 3 часа
    Отворено е кандидатстването за индустриалните зони
    Минималният размер на финансиране за проект по мярката е 1 млн. лв., парите са по Плана за възстановяване
    преди 4 часа
    02 юни 2023, 16:50
    Близо 1000 са вече работещите в Центъра за споделени услуги на KBC във Варна
    Част от служителите са се завърнали от чужбина, за да работят във Варна
    02 юни 2023, 16:13
    Работните места в САЩ продължават да се увеличават
    Пазарът на труда в страната показва силна устойчивост