Конференция в Дубай ще обсъжда дали ООН да получи по-голям контрол върху мрежата
Как ще изглежда в бъдеще Интернет? Това ще обсъждат на конференция в Дубай в началото на декември правителства, бизнес и неправителствени организации. Домакин на събитието ще бъде Международният съюз по далекосъобщения (ITU), 157-годишна организация към ООН.
Очаква се форумът да стане арена на сблъсък между развиващи се държави и авторитарни режими, който искат по-голям контрол върху Интернет, от една страна, и САЩ и частни компании, които предпочитат да се запази статуквото, отбелязва агенция Reuters.
Плановете на ООН за въвеждане на по-строг контрол в Интернет вече бяха разкритикувани от американския Конгрес, Европейския парламент, защитници на правата на човека и свободата на словото. Те призовават за запазване на децентрализираната система на управление на виртуалното пространство.
Според изтеклата до момента информация на конференцията Русия ще настоява за въвеждане на правила, които дават на отделните страни широки правомощия да моделират съдържанието и структурата на Интернет в рамките на националните граници. Група от арабски страни ще защитава универсалната идентификация на интернет потребителите, отбелязва Reuters.
Срещу интернет надзора на ООН се обяви и Google. „Милиардите хора по целия свят, които използват интернет, експертите, който изграждат и поддържат мрежата, трябва да имат право на глас”, се посочва в сайта на онлайн кампанията на Google Take Action. Компанията организира и подписка в подкрепа на „свободния и отворен Интернет”.
Повече от 40 страни и сега филтрират и цензурират съдържанието в мрежата.
В момента основна регулативна роля в Интернет има калифорнийската организация ICAAN, която отговаря за разпределението на домейните в мрежата. Много страни обаче я възприемат като доминирана от САЩ система.
Кой ще надделее в битката за контрола над Интернет, предстои да видим.