Компаниите в ИТ сектора изпитват остър дефицит на кадри, което ограничава растежа на софтуерната индустрия, алармираха от бранша
Компаниите в ИТ сектора изпитват остър дефицит на кадри, което ограничава растежа на софтуерната индустрия. Според прогнозите на ИТ бранша само след две години, през 2015, в България ще има нужда от над 20 000 софтуерни специалисти в повече от наличните.
Това обявиха на съвместна пресконференция Българската Асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българската Уеб Асоциация, Европейския Софтуерен Институт – Център Източна Европа (ЕСИ ЦИЕ), Български ИКТ Клъстер и Асоциация Телекомуникации (АСТЕЛ), които през последната година съвместно са работили по изготвянето на „Стратегически изисквания на софтуерната индустрия за реформа на образователната система ”.
Според браншовите организации е необходимо да се увеличи капацитетът на образователната система за подготовка на ИТ специалисти три пъти – от сегашните завършващи 2000 на година до 6000 на година.
Представители на бранша предложиха да бъде приет нов компетентностен подход, който да интегрира знания, умения, нагласи/ценности и опит, както и да се трансформира традиционният академичен модел на преподаване към компетентностен модел на преподаване и измерване на образователните резултати.
Целта на новия модел е да спомага за изграждането на самостоятелни личности, които могат да мислят концептуално и съзидателно, да имат активно отношение към света, постоянно да се развиват и адаптират.