Неефективното публично управление, слабата правна система, непрозрачността на обществените поръчки, липсата на реформи в образованието и корупцията са сред най-сериозните проблеми на германските компании у нас
Почти половината (46%) германски компании в България смятат, че икономическата ситуация у нас е неблагоприятна. Това сочи ежегодното проучване „Бизнес средата в България” на Германо-българската индустриална-търговска камара (ГБИТК) сред 108 нейни фирми-членки.
Въпреки тази негативна оценка 78% от немските фирми у нас заявяват, че отново биха инвестирали у нас. През 2012 на това мнение са били 65% от компаниите. В другите държави от Централна и Източна Европа обаче средно 84% от германските инвеститори обявяват задоволство от местните условия и готовност да останат, така че има още да наваксваме, подчерта д-р Митко Василев, главен управител на ГБИТК.
Той отбеляза, че след като през 2011 бе отчетен отлив на германските инвеститори, през 2012 отново има ръст – те възлизат на 177.7 млн. евро, или 12% от общия обем на чуждестранните инвестиции в страната.
Очакванията за бъдещето на германските инвеститори у нас са противоречиви. 56% вярват, че нищо в бизнес климата през настоящата година няма да се промени. Само 23% очакват развитие в положителна посока.
Най-наболелите политически и икономически проблеми според анкетираните са неефективното публично управление, слабата правна система, непрозрачността на обществените поръчки, липсата на реформа в образованието и корупцията.
Положителна оценка германските фирми у нас дават на данъчната тежест и добрата квалификация на работната сила. Намирането на нов персонал обаче се оказва трудно въпреки безработицата от 12%.
Половината от анкетираните посочват, че не планират да разкирват нови работни места тази година. 35% смятат да съкратят персонал, а едва 15% смятат да назначат нови служители.
Около една трета (36%) от немските компании у нас смятат да увеличат инвестициите си.