петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4982 прочитания

    Ню Йорк вика София

    Ще изместят ли виртуалните екипи традиционните офиси?
    24 април 2012, 14:38 a+ a- a

    Софтуерният специалист е в България, ръководителят на проекта - в Германия, маркетинг експертът - в САЩ. Работата на няколко континента е ежедневие за много от големите компании днес.

    Виртуалните екипи, в които хората работят заедно, без да са близо физически, са практика за международни концерни. Според някои експерти бъдещето е именно на този тип организация на работата.

    Силен тласък на разрастването на виртуалните офиси даде напредъкът в развитието на технологиите.

    Кои са предимствата и недостатъците на виртуалните екипи?


    Предимства
    Работещите във виртуалните екипи могат да постигнат висока ефективност, въпреки че много често те не са се срещали никога. Оказва се, че те могат да постигнат дори по-добри резултати от традиционните екипи, отбелязва специализираното издание Harvard Business Review, като цитира изследване сред софтуерни компании от Азия, Европа и Америка. Важно условие за постигане на висока ефективност обаче е добрият мениджмънт, коментира изданието.  

    Основно предимство на виртуалните екипи е, че те събират най-опитните хора от различни страни. Това прави възможна обмяната на добри практики и идеи сред участниците в екипите.

    Друг плюс е, че не се прекъсва цикълът на работа и не се губи ценно време. Докато на единия континент хората почиват, на другия специалистите във виртуалните тимове могат да продължат работата по възложените задачи.

    Преимущество е и гъвкавостта, която виртуалните екипи предлагат. Те събират хората според уменията им да осъществяват възложените проекти.

    Недостатъци
    Въпреки напредъка в технологиите, който улеснява значително работата във виртуална среда, дистанционните екипи имат и редица недостатъци.

    В повечето случаи работещите във виртуалните екипи никога не са се виждали. Някои изтъкват тази липса на личен контакт като голям недостатък на този тип организации.

    Различната култура на работа на ангажираните специалисти също може да се окаже проблем. Това налага по-голяма гъвкавост от работещите.

    Друга пречка може да се окажат различните часови зони, в които работят различните специалисти. Това може да доведе до проблеми в комуникацията.  

    Решение
    За да се ограничи максимално негативният ефект на изброените недостатъци, Harvard Business Review препоръчва предварителна подготовка на организацията, както и добра координация и разпределение на задачите.

    От значение е също навременната комуникация. Според Harvard Business Review много мениджъри погрешно смятат, че честата комуникация е гаранция за успех на проекта. Така обаче има риск работещите да бъдат претрупани с информация, което да доведе до излишно губене на време. По-важно според изданието е да се отговори своевременно на важните запитвания или имейли.

    В заключение Harvard Business Review посочва, че виртуалните екипи могат наистина да се окажат по-ефективни от традиционните, ако мениджърът на проекта успее да превърне недостатъка на физическата разпръснатост на хората в предимство.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 14 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 14 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 14 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 21 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 22 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава