петък, 06 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6586 прочитания

    Каква е професионалната реализация на младите софтуерни специалисти?

    Вижте какво сочи проучване на Телерик Академия за кариерното развитие на нейните курсисти
    02 октомври 2017, 13:15 a+ a- a

    Над половината от участниците, завършили Професионалната Телерик Академия през 2016 г., имат стартова заплата между 1000-2000 лв., а при 21% тя надвишава 2000 лв. Това показват резултатите от най-новото проучване, което проследява кариерното развитие на курсистите, завършили Академията в периода 2010-2016 г. 

    От образователната организация обявиха, че 98% от випускниците й се реализират успешно в софтуерната индустрия. Също така, над половината (58%) от завършилите Професионалната й програма получават нетна месечна заплата по-висока от средното равнище за ИТ сектора в България, а 80% от тях – над средното за страната.

    „Истинските измерител и доказателство за ефективността на нашите програми са успехът на хората, които обучаваме, и оценката на техните работодатели. Радваме се да видим от направеното проучване, както и от постоянната обратна връзка на бизнеса, че завършилите Телерик Академия курсисти се реализират изключително успешно в ИТ индустрията и са високо ценени специалисти. Това ни мотивира да продължаваме с още повече хъс и мотивация да развиваме и подобряваме обученията с всеки следващ сезон,“ коментира Михаил Вълков, генерален мениджър на Професионалната Телерик Академия. 

    Завършилите курсисти започват своето професионално развитие с летящ старт. Една трета биват назначени още докато се обучават в Телерик Академия, а над половината (52%) - в рамките на 1-2 месеца след края на програмата. Голяма част от курсистите (80%) стартират като „младши специалист“, а други (12%) започват работа директно на ниво „Regular“. В резултат на добрата си подготовка, близо 70% от курсистите достигат следващия етап от кариерата си в рамките само на година. 

    Над половината от участниците, завършили Професионалната Телерик Академия през 2016 г., имат стартова заплата между 1000-2000 лв., а при 21% тя надвишава 2000 лв. С нарастване на опита, нивото на възнагражденията се увеличава значително. Днес при 58% от всички анкетирани нетното месечно заплащане е повисоко от средната за ИТ сектора нетна заплата от 2752 лв с включен 10% бонус, според Българската асоциация на софтуерните компаниии (БАСКОМ). 81% от завършилите са доволни от стандарта, който поддържат в България.  

    Участниците се подготвят за едни от най-търсените в индустрията професии, най-предпочитани от които са: разработчик на уеб приложения (69%), Front-end програмист (25%) и разработчик съответно на десктоп приложения (16%) и на мобилни приложения (16%). В допълнение проучването сочи, че изградената в Телерик Академия основа подпомага безпроблемното овладяване на нови езици и технологии. Близо 90% от анкетираните определят този процес като лесен. Над 90% от тях смятат, че това се дължи на обучението им в Телерик Академия. 

    Проучването е проведено през август т.г. сред курсисти, преминали успешно програмите за подготовка на софтуерни специалисти на Телерик Академия в периода 2010-2016 г. В него участие вземат над 300 души.

    През ноември стартира нов сезон на шестмесечната програма за обучение на софтуерни специалисти – Telerik Academy Alpha. Желаещите могат да кандидатстват до 8 октомври на сайта на Телерик Академия, като изберат едно от две профилирани направления – разработка на уеб приложения с .NET или с JavaScript. Участието е безплатно и предоставя необходимата практическа подготовка, технологични знания и личностни умения за успешен кариерен старт в ИТ сектора. 

    Ето и резултатите от проучването, обобщени в инфографика:

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    Половината от завършилите висше образование не биха кандидатствали за позиция, която не позволява хибриден модел на работа
    Според проучване на IWG дипломантите оценяват хибридната работа като еквивалент на 13% повишение на заплатата
    преди 13 часа
    INSAIT и ETH Zurich с нов технологичен стартъп
    LogicStar AI автоматично валидира и коригира грешки в програмния код
    преди 13 часа
    До 4000 евро за кв.м.: Жилищата в престижните райони на София с нова психологическа граница
    Годишният ръст на цените в столицата се ускорява до 18.7%, сочи анализ на Bulgarian Properties
    преди 15 часа
    През 2025 г. волатилността ще бъде висока, а доларът ще остане силен
    Икономиката на еврозоната продължава да расте бавно, но в развитите страни не съществува риск от рецесия, прогнозират от iBanFirst
    преди 16 часа
    Kaufland увеличи станциите си за рециклиране в страната
    Плевен и Велико Търново също се сдобиват с машини за приемане на празни опаковки от напитки