Златозар Иванов е ръководител на инженеринговия екип в „Райхле и Де-Масари България Пръдакшън”, част от швейцарския производител и дистрибутор на телекомуникационно оборудване Reichle & De-Massari AG.
Завършил е Технически университет - Варна със специалност „Електроника“. Има специализация по промишлена електроника. Златозар стартира кариерата си в „Райхле и Де-Масари България Пръдакшън” през месец януари 2013 като младши инженер, а в момента ръководи глобалното инженерингово звено на компанията.
Срещнахме се с него, за да ни разкаже повече за инженерната професия. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за инженерите.
Какво е да работиш като инженер в „Райхле и Де-Масари България Пръдакшън”?
Какви са отговорностите на един инженер в „Райхле и Де-Масари България Пръдакшън” и какви са Вашите задължения като ръководител на инженеринговия екип? „Райхле и Де-Масари България Пръдакшън” е основана през 2011 и е тясно специализирана в разработката, дизайна и производството на оптични компоненти, използвани за цялостното изграждане на комуникационни мрежи. Колегите от инженеринговия екип имат компетенции в направление „Фиброоптични продукти“. Техните отговорности са в две направления. Едното е развитие на процеси за производство на нови продукти. Другото направление е създаване на дизайн за екипировка и оборудване, което помага производствените процеси, както и работата на хората, ангажирани в него.
А аз, като ръководител на звено „Производствен инженеринг и оперативно подпомагане“, отговарям за представянето на инженерите в моя отдел. Мои задължения са приоритизиране на задачите и своевременна реакция при възникнали казуси и ескалации.
Моя отговорност също така и отговорност на екипа е подпомагане на други производствени локации от глобалната мрежа за доставки на Reichle & De Massari при трансфер на технологии, както и при възникнали проблеми с производствени процеси.
Как протича един типичен работен ден? В началото на работната седмица дефинираме приоритетите за текущата седмица. След това всеки инженер се заема със съответната дейност. При стартиране на всеки следващ работен ден посредством интерактивната платформа, която използваме, извършвам проверка на статуса на активните проекти за развитие на нови продукти. При закъснение, възникнали казуси или ескалации подпомагам и давам насоки на колегите от екипа под формата на експертно мнение или промяна на приоритетите.
Имам ангажименти и към развитието на екипа като експертно звено, познаващо новите тенденции във фиброоптичната индустрия, в частност продукти и процеси за производството на тези продукти. Затова се стремя да отделям максимално време за дефиниране на потребностите на колегите и заявявам обучения по съответните теми, както и посещения на събития, на които се представят нови технологии.
Какви качества и умения трябва да притежава един ръководител на инженерингов екип? Много ценно е познаването на производствените процеси, техническата грамотност и стандартите за подход при ежедневната работа на инженерите, за да умееш да правиш реална оценка на членовете на екипа, да разбереш от какви допълнителни познания се нуждаят и да си способен да помагаш или даваш съвет при нужда.
Като ръководител на екип с глобални функции и отговорности, човек на тази позиция е нужно да има подготовка и опит при работа с колеги от различни страни и култури, като се съобразява със спецификите на всяка от тях.
Звеното има голям обхват на отговорностите и в повечето случаи процесите на компанията преминават през член на екипа, в тази връзка непрекъснатата комуникация с колеги от всички звена в R&M изисква много добри умения за работа с хора и способности за бърза преценка при многообразни ситуации.
Какви качества и умения ще са необходими на младите инженери в следващите няколко години? Най-важно за бъдещите инженери, които развиват производствени технологии, е, освен да са предварително подготвени с технически познания, да не си поставят граници за подходите, които избират, и идеите, които имат. Много помага, ако имаш допълнителни интереси, за да разшириш обхвата на познанията си. Впоследствие тази добра основа може да бъде надграждана, ако попаднеш в един добър екип.
Считам, че уменията за използване на различни интерактивни платформи и софтуерни приложения повишава в пъти ефективността на инженерите, като съкращава сроковете за извършване на анализи и взимане на решения.
Виждаме, че в България трайно и все повече мултинационални компании се установяват и разширяват, това изисква подготовката на инженера да включва и усвояване на умения за работа в мултикултурна среда.
Как поддържате знанията и квалификацията си? Както за мен, така и за колегите от моя екип е налична програма за допълнително обучение съобразно нуждите. Тя включва обучения както от български, така и от експерти и компании, ценени в цял свят.
Компанията дава възможност на колеги, придобили познания в определена дисциплина при желание от тяхна страна да споделят наученото във вид на вътрешни обучения, които считам за много полезни както за обучаваните, така и за самите обучаващи.
Планирането на посещения на изложения и събития, свързани с нашата индустрия, са също част от активностите, свързани с придобиването на нови знания.
Какви са възможностите за развитие? Възможно е както развитие на ниво експерт, така и развитие в йерархията. Моят кариерен път в компанията е пример за това. Стартирах на позиция младши инженер, впоследствие станах главен инженер, след това ръководител на локалното инженерингово звено и в момента съм ръководител на глобалното инженерингово звено.
Кои са най-големите митове за инженерите? Един от митовете, които съм чувал, е, че позицията е скучна и безинтересна. А другият е, че завършвайки инженерното си образование, би могъл да започнеш някъде и без никакви усилия и без постоянно доказване, поради недостига на кадри на пазара, да получаваш неоправдано възнаграждение.
Какви са Вашите хобита и какво обичате да правите в свободното си време? В свободното си време най-много отделям внимание на семейството си, като гледаме филми заедно или се разхождаме в парка или планината.Обичам да тичам и карам колело, като за мен е интересно маршрутите да са различни всеки път. Чета и книги, като предпочитам такива с криминално съдържание.
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България