Стефка Желязкова e Java Team Lead в DHL Enterprise Software Solutions (DHL ESS). Завършила e специалност „Математика и информатика“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
По писането на код се запалва още в университета с първите лекции по програмиране. Кариерата си стартира като стажант програмист в немска софтуерна компания, която се занимава с разработването на интеграционни платформи. За близо 5 години във фирмата натрупва сериозни технически знания и умения. В DHL Enterprise Software Solutions започва работа през януари 2017 година. Тя е един от петимата експерти, които основават развойния център и стартират разработването на новата транспортна система на DHL Freight.
Срещнахме се със Стефка, за да ни разкаже повече за работата си - какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за програмистите.
Какво е да работиш като Java Team Lead в DHL ESS?
Какви са основните отговорности на тази позиция? На тази позиция съвместявам два типа отговорности – на програмист и на лидер на екип. Основните ми отговорности като програмист са да предоставям качествен софтуер, разработен спрямо изискванията на бизнеса, използвайки добрите практики за писане на чист код. А като ръководител на екип имам и организационни и административни задачи, най-вече свързани с приоритизиране и планиране на работата и уточняване на бизнес изисквания за различни компоненти.
Как типично протича един работен ден? Като голям ценител на кафето, денят ми задължително започва с него. След това продължава с дневната ни Scrum среща, на която се събират както програмистите, така и QA екипът, бизнес анализаторите и консултантите. На нея всеки споделя какви са задачите му за деня, как е минал предишният му работен ден, успял ли е да приключи с работата си, или е имал затруднения. След края на срещата, ако е имало пречки, ги обсъждам с колегите и помагам да бъдат решени. След това денят ми преминава различно, което е и най-хубавото в професията ми. Има дни, които прекарвам основно пред монитора, пишейки код, но и такива, в които основно помагам на колегите от екипа си и съдействам за разрешаването на различни проблеми. Като цяло всеки ден при нас е динамичен и изпълнен с предизвикателства.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? Според мен най-важните качества, които са нужни на един софтуерен инженер, са да е отговорен и прецизен относно работата си, да проявява интерес защо някой път кодът работи, а друг път не, да е постоянен в това да се интересува, развива и учи. В DHL ESS ценим тези умения и насърчаваме желанието за израстване и самоусъвършенстване у всеки. Като ръководител на екип е необходимо да притежавам лидерски качества, организационни и комуникативни умения, да мога правилно да приоритизирам и разпределям работата и времето си.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Разработването на софтуер изисква от хората, занимаващи се с това, да са винаги в час с новите технологии и да не спират да учат и да се развиват. За поддържане на своите знания посещавам различни технически конференции и събития, част от които спонсорирани от DHL ESS. Също така всеки колега има свободата да избира както от редица вътрешни обучения, така и от външни курсове в зависимост от това какви умения иска да развива. В офиса ни поддържаме и голямо разнообразие от книги на различна тематика и обхващащи широк спектър от знания – като започнем от тези за различни нови технологии, преминем през това как да пишем чист код и завършим с тези, които развиват лидерските ни умения и способностите ни да изградим един добър и ефективен екип. Благодарение на нашия мениджър библиотеката ни се разраства изключително бързо.
Какви са възможностите за развитие? За тези близо три години се разраснахме с бързи темпове и успяхме да изградим един успешен и сплотен екип от близо четиридесет човека. Смятам, че възможностите за развитие са много и зависят от това в какво човек иска да се усъвършенства и работи. Винаги има какво ново да се научи, независимо дали е свързано с технически умения, или такива за управление на проекти и екипи. Що се отнася до мен, работата в DHL ESS развива не само знанията ми като програмист, а и организационните и лидерските ми качества като ръководител на екип.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? Може би една от най-големите заблуди е, че работата на програмистите е еднообразна и не особено интересна. Според мен работата ни е творческа и динамична. Често сме поставени пред различни трудности. Проблемите, с които се сблъскваме, рядко си приличат. Това пък от своя страна изисква от хората, разработващи софтуер, да имат не само логическо мислене, а и да са отговорни към работата си, да не се страхуват от това, че не знаят нещо, а напротив, всекидневно да се стремят към усъвършенстване на знанията и уменията си и придобиването на нови. Точно такива програмисти търсим и ние в DHL Enterprise Software Solutions.
Какви са хобитата ти и какво обичаш да правиш след края на работния ден? Едно от хобитата ми е сладкарството. Приготвянето на различни сладки изкушения е нещото, което ме разтоварва след тежък работен ден, а колегите често са дегустатори на изпечените от мен торти и сладкиши. Кой би отказал шоколад, разбира се? Също така с тях често излизаме да се забавляваме заедно, ходим на кино, концерти или играем бордови игри.
Има ли риск за глобалната банкова система, какви процеси доведоха до тези фалити, кои са разликите между българската и останалите банкови системи, разказва Никола Янков, управляващ партньор на Expat Capital