Момчил Еленков е директор B2B партньорства за ЦИЕ в Rakuten Viber . Завършил е „Бизнес администрация“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и магистратура „Мениджмънт на телекомуникациите“ в Нов български университет. Кариерата си стартира през 2009 г. с няколко стажа. Първата му позиция на пълен работен ден е в един от големите телекоми в България, където за 5 години преминава през различни управленски нива. След това продължава в друг голям мобилен оператор. Към Rakuten Viber се присъединява преди три години с идеята да опита нещо различно. Стартира като мениджър партньорства, като първоначално отговаря за партньорствата с телекомите. Впоследствие разширява диапазона на отговорностите си и днес е на позиция директор B2B партньорства.
Срещнахме се с Момчил, за да ни разкаже повече за работата си - какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за професията.
Какво е да работиш като директор B2B партньорства във Viber?
Какви са основните отговорности на директора B2B партньорства във Viber? На тази позиция отговарям за партньорства в няколко посоки. Работим с телекоми по цял свят – от Азия до Америка. С тях си партнираме, както по технологични, така и по маркетингови инициативи. Друга насока е финтек частта, която става все по-застъпена във Viber. Партнираме си с много банки и финансови институции. И не на последно място са т.нар. бизнес съобщения или възможността за всяка една компания да комуникира със своите клиенти във Viber вместо в традиционни канали като SMS съобщения например. Помагаме и за развитието на услугата Viber Out, а именно възможността всеки потребител на Viber да може да се обади при много изгодни условия на всеки мобилен или стационарен номер по света.
Как протича типичен работен ден? Трудно е да кажем, че имаме типични работни дни. Някои от дните започват много рано за мен с оглед на това, че работим с много пазари, които имат различна часова зона спрямо България. Например с азиатските пазари се налага да провеждаме конферентни разговори много рано сутринта. Други дни започват в нормален час в офиса, в трети случаи денят ни започва на летището. Често се налага да работим от кафенета, от хотели... Средата е доста динамична.
Какви качества са необходими, за да упражняваш тази професия? На база и на предишния ми отговор – гъвкавост. Трябва да умеем да реагираме на ситуациите на момента. Бизнесът е много динамичен и се случват много неща. Освен гъвкавост в ежедневните ни задачи и гъвкавост на ума, трябва да сме адаптивни към конкретния партньор и конкретната ситуация, трябва да знаем как да оформим партньорството. Необходимо е да познаваш добре пазарите. Всяка държава е много специфична, със собствени регулации, със собствен език, със специфично мислене на потребителите, така че на практика се учим в движение как работи всеки един пазар.
Как поддържаш квалификацията си? С доста четене. Интересувам се какво се случва по света. Слушам подкасти, чета различни информационни източници, които ми дават допълнително знание. Разбира се, и в Rakuten Viber имаме възможност да правим вътрешни обучения, които допринасят за нашата квалификация. Но със сигурност трябва да знаем какво се случва в технологичния свят като цяло и конкретно с нашите конкуренти в цял свят.
Какви са възможностите за развитие? Възможностите за развитие в нашата сфера са необятни, защото нещата се променят много бързо. Rakuten Viber е доста по-различна от традиционната компания в България. Структурата на нашата организация е много дистрибутирана. Ние имаме офиси в различни държави, общуваме с колеги от над 20 националности. Така че, както може да си представите, това дава много възможности за развитие. За работа в друг пазар и с различни екипи, за хоризонтално и вертикално развитие, за поемане на повече отговорности или пък на повече проекти, за управление на хора на различни континенти и т.н. Така че целият този опит, който трупа човек, със сигурност носи много и различни възможности за развитие.
Кои са най-големите заблуди за професията? Единият мит е, че се занимаваме с ИТ работа и програмиране. Другият е, че сме административно звено, в което служителите отговорят на потребителски въпроси. Това не е така. Офисът в България се занимава с бизнес развитието на услугата и управлението на различни проекти. Ние определяме стратегията за развитие за новите функционалности в ЦИЕ и в други части на света. Стартирахме като много малък офис преди пет години и постепенно се разраснахме. В момента сме 15 души, имаме отворени позиции и планираме да се разширяваме.
Как си почиваш? По различни начини. Хубавото на офиса ни е, че е доста гъвкав. Ние например нямаме фиксирани работни места. Както поради многото пътувания, така и съвсем целево, за да имаме допълнително динамика в отношенията помежду си. Наблизо има тренировъчна зала и сутрин, когато не започва натоварено денят, успявам да спортувам. Напоследък често слушам аудио съдържание, докато пътувам и така също успявам да се разтоваря. Харесвам както художествена, така и нехудожествена литература. В момента слушам Сет Годин и „Физика на тъгата“ на Георги Господинов. И не на последно място, вечерта ми е заета с малката ми дъщеря, която е на 4 месеца. Така че не мога да се оплача от много свободно време.
Няколко от новите области на обучение за медицински специалисти обхващат предоперативната подготовка, наблюдението на случаи или дистанционното провеждане на обучения
Според вицепремиера и министър на финансите ЕК би следвало да разпредели финансовия ресурс според степента на зависимост от руски енергийни суровини, а не на база ефекта от Ковид-19
От Русе през Google и собствен стартъп до придобиване от глобална компания: Животът е съвкупност от всички трудни решения, които трябва да вземеш, а „Не“ е само път към „Да“, споделя пред Economy.bg успешният българин