Момчил Еленков е директор B2B партньорства за ЦИЕ в Rakuten Viber . Завършил е „Бизнес администрация“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и магистратура „Мениджмънт на телекомуникациите“ в Нов български университет. Кариерата си стартира през 2009 г. с няколко стажа. Първата му позиция на пълен работен ден е в един от големите телекоми в България, където за 5 години преминава през различни управленски нива. След това продължава в друг голям мобилен оператор. Към Rakuten Viber се присъединява преди три години с идеята да опита нещо различно. Стартира като мениджър партньорства, като първоначално отговаря за партньорствата с телекомите. Впоследствие разширява диапазона на отговорностите си и днес е на позиция директор B2B партньорства.
Срещнахме се с Момчил, за да ни разкаже повече за работата си - какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за професията.
Какво е да работиш като директор B2B партньорства във Viber?
Какви са основните отговорности на директора B2B партньорства във Viber? На тази позиция отговарям за партньорства в няколко посоки. Работим с телекоми по цял свят – от Азия до Америка. С тях си партнираме, както по технологични, така и по маркетингови инициативи. Друга насока е финтек частта, която става все по-застъпена във Viber. Партнираме си с много банки и финансови институции. И не на последно място са т.нар. бизнес съобщения или възможността за всяка една компания да комуникира със своите клиенти във Viber вместо в традиционни канали като SMS съобщения например. Помагаме и за развитието на услугата Viber Out, а именно възможността всеки потребител на Viber да може да се обади при много изгодни условия на всеки мобилен или стационарен номер по света.
Как протича типичен работен ден? Трудно е да кажем, че имаме типични работни дни. Някои от дните започват много рано за мен с оглед на това, че работим с много пазари, които имат различна часова зона спрямо България. Например с азиатските пазари се налага да провеждаме конферентни разговори много рано сутринта. Други дни започват в нормален час в офиса, в трети случаи денят ни започва на летището. Често се налага да работим от кафенета, от хотели... Средата е доста динамична.
Какви качества са необходими, за да упражняваш тази професия? На база и на предишния ми отговор – гъвкавост. Трябва да умеем да реагираме на ситуациите на момента. Бизнесът е много динамичен и се случват много неща. Освен гъвкавост в ежедневните ни задачи и гъвкавост на ума, трябва да сме адаптивни към конкретния партньор и конкретната ситуация, трябва да знаем как да оформим партньорството. Необходимо е да познаваш добре пазарите. Всяка държава е много специфична, със собствени регулации, със собствен език, със специфично мислене на потребителите, така че на практика се учим в движение как работи всеки един пазар.
Как поддържаш квалификацията си? С доста четене. Интересувам се какво се случва по света. Слушам подкасти, чета различни информационни източници, които ми дават допълнително знание. Разбира се, и в Rakuten Viber имаме възможност да правим вътрешни обучения, които допринасят за нашата квалификация. Но със сигурност трябва да знаем какво се случва в технологичния свят като цяло и конкретно с нашите конкуренти в цял свят.
Какви са възможностите за развитие? Възможностите за развитие в нашата сфера са необятни, защото нещата се променят много бързо. Rakuten Viber е доста по-различна от традиционната компания в България. Структурата на нашата организация е много дистрибутирана. Ние имаме офиси в различни държави, общуваме с колеги от над 20 националности. Така че, както може да си представите, това дава много възможности за развитие. За работа в друг пазар и с различни екипи, за хоризонтално и вертикално развитие, за поемане на повече отговорности или пък на повече проекти, за управление на хора на различни континенти и т.н. Така че целият този опит, който трупа човек, със сигурност носи много и различни възможности за развитие.
Кои са най-големите заблуди за професията? Единият мит е, че се занимаваме с ИТ работа и програмиране. Другият е, че сме административно звено, в което служителите отговорят на потребителски въпроси. Това не е така. Офисът в България се занимава с бизнес развитието на услугата и управлението на различни проекти. Ние определяме стратегията за развитие за новите функционалности в ЦИЕ и в други части на света. Стартирахме като много малък офис преди пет години и постепенно се разраснахме. В момента сме 15 души, имаме отворени позиции и планираме да се разширяваме.
Как си почиваш? По различни начини. Хубавото на офиса ни е, че е доста гъвкав. Ние например нямаме фиксирани работни места. Както поради многото пътувания, така и съвсем целево, за да имаме допълнително динамика в отношенията помежду си. Наблизо има тренировъчна зала и сутрин, когато не започва натоварено денят, успявам да спортувам. Напоследък често слушам аудио съдържание, докато пътувам и така също успявам да се разтоваря. Харесвам както художествена, така и нехудожествена литература. В момента слушам Сет Годин и „Физика на тъгата“ на Георги Господинов. И не на последно място, вечерта ми е заета с малката ми дъщеря, която е на 4 месеца. Така че не мога да се оплача от много свободно време.