Александър Лазаров е Senior QA Engineer в българската софтуерна компания Astea Solutions. Има бакалавърска степен по икономика на търговията от УНСС София и магистратура в ТУ София - ERP Systems. Работи в Astea от 2012 (7 години), като това е първата му и единствена работа досега. В компанията започва като стажант, като преминава през почти всички нива в организацията. Към момента е старши QA и ръководи целия QA екип на компанията (18 души). Освен с проектна работа, се занимава и с подбор и менторстване на QA специалистите. Активно участва и като ментор на стажантската програма на Astea. Като най-голямо професионално постижение определя вкарването на автоматизацията като част от QA процеса.
Срещнахме се с Александър, за да ни разкаже повече за работата си - какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за QA инженерите.
Какво е да работиш като QA инженер в Astea Solutions?
Какви са основните отговорности на един QA в Astea? В Astea QA-те се занимават както с ръчно, така и с автоматизирано тестване на софутер в различни области – образование, финанси, застраховане, медицина и др. По различните проекти има различни видове изисквания и съответно автоматизацията може да бъде мобилна, може да е на ниво уебприложение или API тестване. Ръчното тестване също зависи от самия проект, като тестваме ръчно и на мобилни устройства - как изглеждат приложенията, колко бързо действат и покриват ли изискванията към тях. Така че основната отговорност на един QA е да открива своевременно бъгове, да ги докладва и да дава възможно най-подробна информация на програмистите, за да могат да ги отстранят. В Astea имаме голяма свобода и всеки QA избира сам с какви технологии да работи и какъв да бъде процесът на тестването.
Ние държим QA-те в Astea да се занимават паралелно с ръчно и с автоматизирано тестване и това е една от целите в стажантската програма. Искаме бъдещите QA-и да свикнат да разпределят времето си спрямо ръчното тестване на някоя задача и написването на автоматизиран тест за нея.
Как протича типичен работен ден? Денят ми започва с четене на мейлите и проверяване дали има нещо приоритетно, на което трябва да се реагира. Клиентите ни са в Америка и докато сме си почивали, те са работили. След това си правя едно кафе и продължавам с ежедневни срещи, на които обсъждаме какво сме правили, с какви проблеми сме се сблъскали, има ли някакви общопроектни новини, които трябва да се съобщят и т.н. Като Senior QA Engineer вече по-малка част от деня ми е свързана с тестването. На тази позиция се занимавам с подбора на QA-и в компанията, с организирането на срещи, на които споделяме знания в нашата област, както и с проучването и прилагането в компанията на нови технологии, свързани с автоматизация и ръчно тестване.
Какви качества са необходими, за да упражняваш тази професия? На един QA са необходими любопитство преди всичко, желание за научаване на нови неща, търпение и меки умения. Последните са особено важни при комуникацията с програмистите, за да можем да докладваме някой бъг, без да ги обидим. Със сигурност е плюс техническото знание, за да се започне работа в тази сфера. Но и без такива знания, с достатъчно любопитство и четене в интернет, е възможно да се достигне едно ниво, което е достатъчно за Junior QA.
В Astea е много яко да си QA и имаме много примери за хора, които са се преквалифицирали от други области. Това е показателно, че не е необходимо да имаш първоначалните знания, за да станеш добър в професията.
Как поддържаш квалификацията си? В Astea редовно споделяме знания и си организираме срещи, по време на които проучваме нови инструменти, които може да приложим. Организираме си и лекции и уъркшопи, на които изпробваме тези идеи. Отделно чета различни блог публикации, които представят добри практики за автоматизация или за ръчно тестване в зависимост от проблемите, които искам да разреша.
Какви са възможностите за развитие? Развитието в професията може да започне от Junior или стажант. Следва Mid-level QA, Senior QA и съответно Lead QA. Отговорностите на различните нива са различни. За началните нива не са необходими толкова меки умения, колкото да можеш самостоятелно да си свършиш работата и да има към кого да се обърнеш за помощ, ако се наложи. QA-те на средно ниво вече трябва да са самостоятелни и ако евентуално изникне проблем с клиент или с текущата работа, да се търси Senior или Lead, който да им помогне. Senior и Lead QA-те се занимават с общофирмени процеси, които биха подобрили работата на QA-те в компанията. Тук вече са необходими добри меки умения, за да могат да се комуникират всякакви проблеми с останалите QA-и и да се върви към разрешването им.
Кои са най-големите заблуди за професията? За мен един от най-големите митове е, че е достатъчно ръчното тестване, за да може да върви проектът напред. Според мен ръчно и автоматизирано тестване трябва да вървят паралелно и двете в зависимост от приоритетите за различните дни или седмици.
Как си почиваш? Обичам да правя непланирани екскурзии с приятели и семейство. През почивните дни редовно пътуваме в страната и в чужбина. Почивам си и докато разрешавам интересни проблеми, с които съм се сблъскал в работата и за които не ми е стигнало времето да разреша.
Най-трудните ми моменти ме научиха, че гъвкавостта и сътрудничеството са ключови и че успехът в бизнеса зависи от способността да се работи в екип, да се изслушват различни мнения и да се развиват иновации, споделя Невена