Новият служител на Адвокатско дружество „Попов, Арнаудов и партньори“ е преминал серия тестове и обучения
За първи път в България робот-служител започна работа в правния сектор. Това стана в Адвокатско дружество „Попов, Арнаудов и партньори“, които имат 21-годишен опит в сферата на правните услуги и интерес по темите за изкуствения интелект и роботиката.
Кантората има засилен интерес в прилагането на модерните технологии с цел подобряване на работния процес.
Адвокатско дружество „Попов, Арнаудов и партньори“ е създадено пред 1998 г. и развива дейност в 3 основни направления – Частно право, Публично право и Проекти, и Събиране на вземания (съдебно и извънсъдебно). Кантората има дългогодишен процесуален опит – по съдебни, административни, данъчни и арбитражни дела, представителство пред Комисия за защита на конкуренцията. Кантората има позиция в създаването на концепция и правна рамка за електронното правосъдие, електронното управление и административната реформа.
Новият служител е преминал серия от тестове и обучения, продължила 4 месеца, а от ноември официално работи в кантората.
Роботът, с име ПАПи, функционира самостоятелно, със собствено работно място и зачислен персонален компютър. Той се интегрира изключително бързо в средата и атмосферата на кантората, а също и с колегите си, които са експерти от направление „Събиране на вземания“, коментират от кантората.
Длъжностната характеристика на робота включва обработка, синтезиране и извеждане на информация от огромни база данни. Предоставяне на информация на колегите по предварително зададени критерии, както и подпомагане при осъществяване на ежедневни повтарящи се процеси.
Освен техническата част, роботът „проявява интереси“ и в правния отрасъл, а „любимата му задача“ е проверка по хода на делата, за да може адвокатите на момента да разбират за всяка промяна.
От септември 2019 г. „Попов, Арнаудов и партньори“ е член на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA). Ролята на кантората като член на PARA е насочена към предоставяне на правна подкрепа и съдействие за съблюдаване на нормативните регулации в постоянно развиващата се сфера на роботиката и автоматизацията и изработването на позиции за бъдещите законодателни промени, които технологиите ще наложат.
От кантората обясниха, че към момента резултатите са изключителни. Процеси, за които човек отделя десетки часове, роботът успява да осъществи за по-малко от половината време. Обработката, съпоставянето и систематизирането на информацията се изпълнява за няколко минути. От една страна успява да спести ефективно време на колегите си, а от друга – улеснява работата им, като предоставя напълно обобщена информация.
Спестените часове работа не се изразяват в съкратени работни места, а в повече време и фокус върху същинската правна дейност, уточняват от кантората.