четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1088 прочитания

    Връщаме ли „старото нормално“ или продължаваме работа по нов начин?

    Много служители и работодатели виждат в настоящата ситуацията шанс за промяна на работния процес към по-гъвкав и отворен начин
    25 август 2020, 12:52 a+ a- a

    Докато Covid-19 продължава и се стараем да адаптираме елементите от ежедневието си към него, компаниите и институциите в много държави се стремят да планират бъдещето. Някои вече отвориха офисите си, докато други въвеждат планове за постепенно връщане на служителите през следващите месеци.

    Според проучване на Алфа Рисърч през месец май всяка десета фирма у нас твърди, че предвижда реорганизация за изнасяне на част от дейността към хоум офис. Работодателите са оптимисти за излизане от кризата, става ясно от данните, според които мнозинството от фирмите вече са започнали да планират, или дори са предприели стъпки към реорганизация или иновации, които ще ги направят по-конкурентоспособни. За 30% от българските компании кризата е била шанс да направят оптимизация на работния процес. 22% са увеличили ползването на електронни услуги. Гъвкаво работно време ще продължат да използват 17% от анкетираните.

    Промяната в работните практики и бизнес процесите се отразява различно в различните сектори. Всички обаче са фокусирани в поддържането на балансиран, здравословен живот по време на работа и живот у дома. Част от компаниите, които се отварят отново, въвеждат мерки за засилена хигиена и поддържане на социална дистанция.

    След месеци работа от дома, перспективата да се върнат в офиса (и пътуването, което в повечето случаи го придружава) ще бъде предизвикателство за много служители. Много хора биха искали да продължат да работят от вкъщи по различни причини, сред които грижата за здравето им, за децата и балансиране между професионалния и личния живот. Други обаче  желаят да се върнат в офиса.

    „Хората искат максимални мерки за безопасност“ заключава допитване на BBC Worklife сред читатели от целия свят. От претъпканите пътувания в градския транспорт до офиса връщането в офиса с неизбежните общи части (сервизни помещения, кухни и асансьори), връщането към работата в офис все още притеснява много служители.

    Според д-р Мария Титопулу, зам. управител на компанията по здраве и безопасност ЛОТ-КОНСУЛТ, сякаш се уморихме от разнопосочната информация за вируса. От непрекъснато очакване на ваксина, на лекарство, което да доведе до трайно решение.

    „Много от нашите клиенти са големи производствени предприятия, финансови институции, хипермаркети, които не могат да въведат дистанционен режим на работа. В тези случаи, когато не може да бъдат осигурени всички условия за работа от разстояние, работодателят е необходимо да предприеме необходимите мерки, така че служителят да бъде максимално защитен на своето работно място. Организационни или технически – тези мерки включват  задължително повишена хигиена на работното място, наличие на санитарен възел с топла вода и сапун, наличие на дезинфектанти (в случаите, в които достъпа до топла вода и сапун е затруднен или невъзможен)“, казва докторът по социална медицина д-р Мария Титопулу.

    Според нея е важно максимално да започнем да използваме новите форми на работа, да направим работното си място интелигентно.
     
    „Това означава да използваме по-малко хартия, да се научим да общуваме с колегите си, а не да се скупчваме на едно място - на така любимите ни оперативки или в къта за почивка. Ако имаме да си предаваме информация, то нека да бъде по телефон или по е-мейл, а близките контакти и тези на по-малко разстояние от 2 м. да бъдат ограничени или минимизирани. Много е важно и да проветряваме работните си помещения, да използваме максимално естествената светлина през деня, за да можем да се възползваме от максимално добри условия на труд. Колкото се може по-често да дезинфекцираме работните плотове, клавиатури, мишки, телефони. Да знаем и да можем да ги използваме само ние, тоест ако трябва да се предаде телефон от едни в други ръце, това вече е рисково. Извън работното си място наистина е необходимо да ограничим контактите, струпванията на едно място, събиранията, купоните, а това виждаме, че не е много лесно. Най-важно е да запазим нашето психическо здраве.“ – категорична е д-р Мария Титопулу.

    Много служители и работодатели виждат в настоящата ситуацията шанс за промяна на работния процес към по-гъвкав и отворен начин, с акцент върху производителността, а не към местоположението. 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 минути
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 52 минути
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам
    преди 17 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 17 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 18 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 18 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата