Хората ще започнат да търсят все повече възможности за работа извън мястото, в което живеят, казва Денис Бродски, главен директор „Човешки ресурси“ в TBI Bank
Денис Бродски, главен директор „Човешки ресурси“ в TBI Bank
Как според Вас ще се промени пазарът на труда? В рубриката на Economy.bg „Пазарът на труда във време на Covid-19“ HR професионалисти и мениджъри от водещи компании в България очертават актуалните предизвикателства и бъдещите тенденции в търсенето и предлагането на работни позиции в различни сектори у нас. Вижте какво коментира Денис Бродски, главен директор „Човешки ресурси“ в TBI Bank.
Първо бих искал да подчертая, че тъй като възможността хората да работят дистанционно се превърна в „новото нормално“, още отсега наблюдаваме засилена „мобилност“ на работната сила за позиции, които традиционно са базирани в офиси. Мениджърите започват да осъзнават, че ако служителите могат да извършват работата си и извън офиса, то вече няма значение дали те живеят в същото населено място, където компанията е позиционирана.
Ще се появяват все повече „географски агностични” професии и същевременно хората ще започнат да търсят все повече възможности за работа извън мястото, в което живеят. Променят се и „правилата“ - така например владеенето на чужд език, което все повече се счита за минимално условие за започване на работа, подтикваше кандидатите, които знаят само български да търсят работа извън родното си населено място, ако то е малък град или село. Така поне беше до скоро. Чрез „новото нормално“ същите тези хора могат да търсят подходяща работа вече в цялата страна благодарение на възможността да извършват своите задължения дистанционно.
Същевременно компаниите ще се изправят и пред нови предизвикателства за задържане на своите служители, защото с увеличаване на техните умения, те стават и все по-мобилни. Те ще трябва да подобрят своите стратегии за задържане на кадри, да обърнат по-сериозно внимание на техния опит и знания и им предстои да се състезават за своите таланти чрез по-привлекателна култура и значими цели.
Не на последно място – конкуренцията на пазара на труда ще става все по-силна, тъй като много служители ще се преместят от икономически сегменти, засегнати от COVID-19, (болниците например) към по-стабилни или растящи индустрии (като дигитални продажби или финтех компании). По-висока емоционална интелигентност, по-добри „меки умения“ (soft skills), гъвкаво мислене и нагласа за учене през целия живот ще се превърнат в ключови предимства за кандидатите на пазара на труда.
Или казано с други думи: Не това, което вече знаеш, а онова, което ще научиш утре, ще определи възможностите за работа в дългосрочен план.
Повече информация за компанията и свободните позиции в момента вижте в профила на TBI Bank в JOBS.bg тук
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Вече можем да работим дистанционно за мултинационална компания със западна заплата
Острият недостиг на ИТ специалисти намаля, изискванията към работодателите започнаха да се нормализират
Основната промяна в пазара на труда ще бъде в посока на работодателските политики
Коронавирусът ще повиши мотивацията и лоялността към компаниите на вече заетите
От компаниите ще се очаква все повече гъвкавост
Преди пандемията пазарът на труда показваше признаци на прегряване, сега се връща към по-здравословни нива
На пазара остават стабилни компании, които могат да предложат сигурна и дългосрочна работа
Ще има все повече възможности за работа от вкъщи и роботизирани предприятия