петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1141 прочитания

    Габриел: Създаваме 50 центъра за повишаване на квалификацията и преквалификация в Европа

    Българският еврокомисар планира и Европейски център за цифрово образование, който да подкрепи сътрудничеството на европейско ниво.
    10 декември 2020, 17:06 a+ a- a

    Българският еврокомисар Мария Габриел беше домакин на Третата европейска среща на върха на ЕС по въпросите на образованието, организирана от Европейската комисия. В най-важното за годината събитие на европейско ниво в сферата на образованието участваха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, заместник-председателят на ЕК Маргаритис Схинас, министри на образованието на държавите членки на ЕС, евродепутати. Присъединиха се и прочутата шахматистка Юдит Полгар и Пиер Дюбюк – съосновател на платформата Open Classroom.

    „Имаме амбициозна визия за знанието, включваща инициативите ми за изграждане на европейско образователно пространство до 2025, нов план за действие в областта на цифровото образование и свързването им с европейското научноизследователско пространство. Навлизаме в етапа на нейното изпълнение и е необходимо да обединим усилия и координираме действия", заяви при откриването на форума българският еврокомисар.

    Мария Габриел информира, че в началото на 2021 започва работа по инициативата "Коалиция за образование за климата“ за мобилизиране на образователната общност в подкрепа на изграждане на умения за екологичния преход. Друга важна инициатива е проучване на възможностите за създаване на Европейска платформа за споделяне на сертифицирано онлайн съдържание. Третата инициатива, която открои комисар Габриел е създаване на Европейски център за цифрово образование. Освен това, тя започва работа по изготвяне на програма за развитие на висшето образование, която насърчава трансграничното и междусекторното сътрудничество, конкурентоспособността и иновациите.

    В рамките на отделните сесии, участниците обсъдиха въпроси от ключово значение като например, какви са поуките от кризата с COVID-19, как да направим цифровото образование по-приобщаващо и как да инвестираме по-ефективно, така че образованието и обучението да предоставят подходящите умения за динамично променящия се пазар на труда. Подчертано беше, че са нужни повече инвестиции в свързаност и оборудване, цифрови умения, обучение на учители и качествено онлайн съдържание.

    По отношение на цифровата трансформация, Мария Габриел постави акцент върху новия План за действие в областта на цифровото образование. Тя даде пример за инициативи, при които цифровата трансформация, съчетана с ефективно сътрудничество на равнище ЕС, открива реални възможности. „Важно е да създадем партньорства чрез инициативи, като предложените от мен Европейски академии за учители, създаване на експертна група за борба с дезинформацията онлайн чрез образованието и повече момичета и жени в специалностите свързани с инженерните и техническите науки (STEM)“, отбеляза комисар Габриел.

    Тя изтъкна, че създаването на Европейски център за цифрово образование и мрежа от национални цифрови центрове ще свърже публичните органи, частния сектор, доставчиците на образование и обучение, гражданското общество и ще допринесе за изграждане на ефективна екосистема за цифрово образование.

    Мария Габриел обърна специално внимание на професионалното образование и обучение. Ще бъдат създадени 50 центъра за високи постижения в областта на професионалното обучение в Европа.

    „Новите центрове в областта на професионалното образование ще осигурят достъп до обучения свързани с повишаване на квалификацията и преквалификация в държавите членки. Постигнахме силен бюджет по програма „Еразъм+“ (26,5 милиарда евро). Предлагаме нови инициативи, които ще бъдат реализирани и чрез взаимодействие с другите програми на ЕС. От всички нас ще зависи следващата 2021 да бъде даваща импулс за повече конкретни резултати в изграждането на модерни и устойчиви образователни системи“, заключи Мария Габриел.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 6 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 6 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 7 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 7 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 9 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години