Изграждането на критични умения и компетенции отвъд HR експертизата остава топ предизвикателство
Изграждането на критични умения и компетенции отвъд HR екпертизата продължава да оглавява списъка с топ приоритетите за лидерите по човешки ресурси през 2021, показва анализ на международната изследователска компания Gartner. Организационният дизайн и управлението на променяте също ще са сред ключовите цели за HR професионалистите. Нито една от тези отговорности не са нещо ново за HR лидерите, но всички са далеч по-неотложни и приоритетни във време на COVID-19, се отбелязва в анализа.
„Докато организациите преминават от първоначалната си реакция на пандемията към по-устойчиви операции, те се опитват да интегрират устойчивост във всичко - от стратегия до проектиране на работата, така че да позволят на организацията, нейните лидери и служители да усещат и реагират на промяната“, казва Марк Уитъл, консултант в Gartner.
Ето и топ 3 на приоритетите пред HR лидерите, които Gartner очертават на база допитване сред професионалисти от сферата:
Основен приоритет №1: Изграждане на критични умения и компетенции
68% от ръководителите „Човешки ресурси“ виждат изграждането на критични умения като жизненоважно за управлението на много от приоритетите в тяхната организация - от разрастването на бизнеса и неговата трансформация до подобряване на оперативните резултати.
Изследванията на Gartner показват, че лидерите по човешки ресурси трябва да възприемат динамичен подход за преквалификация и преразпределение на таланти, при който всички засегнати заинтересовани страни работят заедно, за да усетят променящите се нужди от умения и да намерят начини за развиване на нови умения, ако възникне необходимост от такива. В момента само 21% от специалистите по човешки ресурси казват, че колегите им дават отчети или си партнират с HR-а, за да определят бъдещите нужди от умения.
Данните на Gartner показват, че когато използват този тип динамичен подход за преквалификация, служителите прилагат 75% от новите умения, които усвояват - много повече, отколкото при други подходи. Наред с това ученето започва по-рано, тъй като нуждите се идентифицират по-бързо.
Ръководителите „Човешки ресурси“ също така се нуждаят от по-модерен и нестандартен подход към подбора на персонал, който отговаря на променящите се желания и нужди на кандидатите.
Основен приоритет №2: Организационен дизайн и управление на промените
Тази цел е основен приоритет за 46% от лидерите по човешки ресурси. И тя е от ключово значение за постигането на много бизнес цели на организацията, включително оптимизиране на разходите.
В стремежа си да реагират бързо на ефектите от пандемията, много организации осъзнаха, че дългогодишният им фокус върху ефективността всъщност ги е оставил с неподвижни структури, работни процеси, роли и мрежи от контакти, които не отговарят на съвременните нужди.
Изследванията на Gartner показват, че само според 19% от лидерите по човешки ресурси служителите могат да променят посоката си на работа въз основа на променящите се нужди или приоритети. По-малко от 40% смятат, че служителите могат да разберат кога работят по правилните неща за клиентите.
Какво пречи на служителите да се адаптират към промяната? Изследванията показват, че остарелият работен дизайн е причина за многобройни форми на неефективност в работата. Проектирането на бъдещата работа е необходимо, за да се гарантира, че служителите могат да реагират в синхрон с нуждите на клиентите. Както и че са в състояние да предвидят промените в тези нужди и способни да адаптират собствен подход и действия съответно.
Стратегиите включват адаптиране на работния процес към начина, по който действително се случва работата и нулиране на изрични разрешени, процеси за подписване и препятствия, които пречат излишно на иновациите и действията. Според 52% от ръководителите по човешки ресурси преминаването от „проектиране за ефективност“ към „проектиране за гъвкавост“ ще има значително въздействие върху техните организации през 2021.
Основен приоритет № 3: Настоящо и бъдещо лидерство
Силното лидерство е особено важно по време на големи промени. Изследванията на Gartner показат, че само 44% от служителите се доверяват на лидерите и мениджърите в тяхната организация, че се ориентират добре в криза.
Липсата на многообразие на работното място (по пол, раса, възраст...) също остава сред водещите предизвикателства пред лидерите по човешки ресурси и през 2021.