сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2865 прочитания

    Така ли изглежда офисът на бъдещето?

    Новият кампус на Microsoft в Израел е пример за това как можем да работим във време на пандемия
    15 януари 2021, 12:51 a+ a- a

    Когато преди четири години технологичният гигант Microsoft започва да проектира новия си модерен кампус от 46 000 кв.м в Израел, едва ли би могъл да си представи до каква степен глобалната пандемия може да постави под съмнение самата идея за работа от офис. Сега новият кампус отваря врати, а архитектите на сграда твърдят, че тя е готова да отговори на новите изисквания за работа в офис, които наложи пандемията. 

    Докато компаниите планират хибриден модел на работа и как да спестят разходи за наем на офис пространства, кампусът в Херцлия е един добър пример, по който офисите могат да се преоткрият и да намерят нов смисъл, пише в блога си Световния икономически форум.

    Ето трите основни принципа на проектиране на сградата.

    1. Гъвкава мрежа. Големите аудитории се заменят с многофункционални пространства на „гъвкава мрежа“. През 2020 работодателите по целия свят работиха усилено, за да прекроят офис сградите, така че да осигурят социално дистанциране между бюрата. За разлика от това, новият кампус в Херцлия залага на гъвкавост, като предлага т.нар. „гъвкава мрежа“. Това ще рече осигуряване на допълнително пространство, което може да се организира и персонализира, съобразно нуждите. Като например разполагане на бюра едно срещу друго, едно зад друго, далеч едно от друго или каквото е подходящо според нуждите за социалното дистанциране. 

    В случая с кампуса в Херцлия, това означава акустични прегради и рафтове, които могат да бъдат добавени или премахнати, съобразно нуждите на екипите да работят заедно или поотделно. Бюрата са снабдени с колелца и дълги кабели, което позволява лесното им преместване. Междувременно аудиториите - любими на технологичните гиганти, липсват и са заменени от многофункционални помещения, които могат да бъдат реорганизирани, разделени или обединени според изискванията.

    2. Дългосрочна устойчивост. Офисът на бъдещето е проектиран с грижа за околната среда. 

    Microsoft казва, че намаляването на дългосрочното въздействие на кампуса върху околната среда е приоритет. Резултатът е сграда, която е една от най-устойчивите в Израел. 

    3. Динамична творческа среда в стил „градска визия“. Тенденциите в проектирането на офисите са към отпадане на традиционните мрежи или отворени пространства за творчество с цел стимулиране на случайни срещи и спонтанно сътрудничество. По аналог на динамиката на живота в града.

    Разбира се, във време на Covid-19 този механизъм може да остане на заден план с оглед на сигурността и грижата за здравето. В дългосрочен план обаче Microsoft има за цел да рестартира целта на офиса.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 10 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 11 часа
    преди 12 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие
    преди 14 часа
    Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани срещу коклюш по-рано
    В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.
    преди 14 часа
    Сирма се подготвя за двойно листване на борси в САЩ и Европа и нови придобивания
    Групата ще обедини всички дъщерни дружества под единен бранд