Българските програмисти вече имат по-големи шансове да работят за интернационални екипи
Как ще се промени ИТ пазарът на труда коментират Николас Шулман, основател на FIO Systems, и Боян Трушев, Head of IT на FIO Systems Bulgaria, част от Hypoport Group
Как според Вас ще се промени пазарът на труда? В рубриката на Economy.bg „Пазарът на труда във време на Covid-19“ HR професионалисти и мениджъри от водещи компании в България очертават актуалните предизвикателства и бъдещите тенденции в търсенето и предлагането на работни позиции в различни сектори у нас. Промените и тенденциите на ИТ пазара на труда пред Economy.bg коментират Николас Шулман, основател на FIO Systems, и Боян Трушев, Head of IT на FIO Systems Bulgaria, част от Hypoport Group.
Николас: Смятам, че пандемията донесе позитиви за ИТ пазара. От германска гледна точка имахме много консервативни бизнес политики. По-рано работата в офиса беше стандарт. Ако работиш с чужденци, това винаги е било предизвикателство, защото не са в офиса, не говорят нашия език и т.н. Но тъй като днес много хора работят хоум офис и това няма да се промени и след пандемията според мен, дистанцията между екипите в Германия е същата като дистанцията между екип в Германия и екип в България. Защото всички работим от вкъщи. Това означава, че шансовете за българските програмисти да работят в интернационални екипи стават много по-големи.
Боян: Като цяло в нашата индустрия има световен недостиг на кадри и не очаквам това да се промени. Дори смятам, че в бъдеще ще се задълбочава, защото все повече технологии навлизат и винаги ще има нужда от ИТ специалисти. Затова не очаквам ИТ пазарът на труд да стане по-лесен от гледна точка на фирмите, които търсят да наемат хора. Надявам се държавата и университетите да помогнат, за да започнат да излизат повече кадри за нашата сфера. Като цяло индустрията е добре развита вече, не сме прохождащата индустрия, която бяхме преди 20 години. Имаме утвърдени процеси и правила, просто ни трябват хора. Така че бих приветствал всички млади хора, които още не са се насочили към дадена сфера, да изберат нашата индустрия. Работата е интересна, хората са готини, а и сега има много по-големи възможности за работа от вкъщи.
Николас: Аз често се шегувам, че да си програмист не е само една от най-интересните, но и една от най-добре платените легални професии. Така че има много причини да се работи в този бизнес. Да, не е лесно, работата е трудна, свързана е със сериозна умствена дейност. Но от гледна точка на развитие, това е една от най-интересните професии, която човек може да има. Особено в България. Навремето ние се чудехме, защото положението в Германия откъм наличие на ИТ специалисти е толкова зле в сравнение с България. Причината е, че в България делът на студентите, които учат математика, информатика и природни науки, е много голям. В Германия този дял е 5,5%, а в България е над 10%. И това е голям плюс за страната. Друго предимство на ИТ сектора в България е много по-големият дял жени, които работят в него. В Германия една на сто жени работи в сферата, докато в България делът на жените е около 30%. Това е огромна разлика, а и динамиката на един смесен екип е много по-различна.
Австрийските инвестиции в България са около 5 млрд. евро, притежавате специализирано ноу-хау, което се оценява от австрийските компании – Герд Бомер, регионален мениджър за Югоизточна Европа и Централна Азия в Австрийската стопанска камара,пред Economy.bg