За професията и възможностите разказва Кристиян Ташев, който стартира в GfK като Junior Customer Support Specialist, а днес е един от ключовите инженери в компанията
Кристиян Ташев е Software Engineer в GfK Bulgaria. Има висше образование по бизнес администрация и информационни технологии за бизнес анализи и десетки сертификати от различни курсове по програмиране. Интересува се силно от криптовалути и blockchain технологията. Вярва, че това е бъдещето.
Кристиян разбира, че програмирането е негова страст във втори курс в университета, когато започва да разработва малки скриптчета, които да му помагат в решаването на задачи, свързани с извличане на информация от Excel-ски файлове. Няколко години по-късно завършва успешно престижна Академия по програмиране в България, в която до ден днешен е ментор на завършващите.
През 2017 Кристиян става част от GfK Bulgaria. Първоначално започва работа като Junior Customer Support Specialist. Две години по-късно - през 2019, поема по пътя на програмирането и заема позицията на Junior Software Engineer. Само след 6 месеца той вече е Software Engineer и е един от основните инженери в изцяло нов проект. Към днешна дата той успешно насочва всички софтуерни инженери в екипа.
Пред Economy.bg Кристиян разказва повече за работата си и възможностите за развитие в GfK Bulgaria. Какви умения и качества са необходими, как поддържа квалификацията си и кои са най-големите заблуди за тази професия?
Кристиян, за какво отговаря софтуерният инженер в GfK Bulgaria?
Голяма част от хората смятат, че да си Software Engineer означава постоянно да пишеш някакъв код. Реалността обаче е доста по-различна. В едва 30% от времето наистина трябва да се пише код. Работата е доста комплексна. Всичко започва с анализ на проблема и даването на решение. Може би това е най-сложната част от работата, защото трябва да си наясно какво точно иска клиентът от теб и какво можеш ти да създадеш. Идва моментът на планиране на задачите, когато трябва да си изключително прецизен в решенията - за колко време може да бъде завършена една задача, включвайки всички странични ясни и неясни фактори. Тук мениджмънтът/бизнес администрацията ми помагат много да координирам и организирам времето си по най-правилния начин, но не само за мен, а и за екипа, защото знаем, че всеки един член в него е изключително важен.
След като вече знам какви задачи трябва да се свършат в спринта (период от време, в който трябва да завършим определени задачи и да постигнем поставените ни цели), провеждам така наречените Pairing сесии с всички софтуерни инженери, за да разбера дали всичко е ясно за всеки един от нас, като вземам участие в разработването на всеки компонент в нашето приложение. Причината за това е, че имам познания не само по основния език, с който работя - Python, а също така и по C#. Това ми позволява да помагам и давам насоки на всички софтуерни инжинери в екипа. Наред с всички тези неща участвам в малка част от дискусиите за вземане на архитектурни решения.
Фотографията е едно от хобитата на Кристиян
Как типично протича един твой работен ден?
С чаша горещо кафе и усмивка! Будя се сутрин около 7 часа, изпивам чаша горещо кафе и правя така наречената „разходка“ до детската градина на моята дъщеря. След това се прибирам и задължително изпивам още едно кафе. Докато се усетя, вече е станало 9 часа!
В началото на работния ден си преглеждам служебната поща и всички срещи, които имам за деня. Задължително проверявам всички колеги как са и как се чувстват, защото за мен най-важното нещо в екипa е да сме спокойни и щастливи от това, което правим. Веднага след това се захващам с Pairing сесии с колеги, които имат някаква нужда от помощ. Преминавайки през тези дейности, бързо в работния ден стигаме и до Daily (имам предвид Daily Scrum – докъде сме с целите, има ли нещо да се адаптира), в което си споделяме статуса на задачите от предходния ден. Много често в моето ежедневие се случва някой да поиска помощ за решаването на някакъв проблем или преглеждането на кодa, който е написан и споделяне на мнение. Всичко това ми показва, че съм ценен за екипа и ме прави щастлив.
Какви умения и качества са необходими за тази професия?
Има три основни умения, които трябва да притежава човек за тази професия според мен.
Първото е, че абсолютно никога и по никаква причина не трябва да се отказваш! Винаги трябва да знаеш, че няма проблем, който не може да бъде решен!
Второто е, че добрият Software Engineer или Developer, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да чете книги! За да си успешен в нашата сфера, трябва да разбираш проблема от корените. Също така трябва отлично да знаеш как работи всяко едно твое решение в дълбочина.
Не на последно място е комуникацията с хората. В нашата професия е изключително важно да притежаваме емпатия. Голяма част от хората смятат, че програмистите са хора, които говорят само и единствено с машините, но не разбират, че ние сме тук, за да разрешаваме проблемите на клиентите. Изключително важно е да разбереш проблема, да можеш да си в синхрон с екипа и да работите като едно цяло. В нашата професия не е важно да имаш екип на работното място, а „семейство”, с което да работите, както се казва, като добре смазана машина.
Една от фотографиите на Кристиян
Как поддържаш знанията и квалификацията си?
Отговорът е много прост. Спреш ли за секунда, вече си загубил знания. Много хора не разбират защо уча и чета постоянно, защо дори когато сме на почивка някъде, аз задължително нося компютър със себе си. Замислете се какво се случва със света в последните 5 години, колко много нови неща се появиха! Смея да твърдя, че 99,99% от тези неща са свързани с програмиране. Светът се променя дори и в този момент, когато разказвам за себе си. Парадоксалното тук е, че с всеки изминал ден, вместо да знам повече, аз осъзнавам колко малко знам. Това, което мога да кажа на всички е, че когато станеш програмист, то ти не си постигнал цел, ти тепърва ще вървиш по една пътека, която няма край.
Какви са възможностите за развитие?
Тези възможности изцяло зависят от теб самия. Както обичам да казвам напоследък, аз съм чист пример за From zero to hero в GfK България. Изминах пътя на човек, който не се занимаваше с програмиране до момента, в който съм основен Software Engineer в екипа. Преминах през много трудности и безсънни нощи, за да достигна дотук, но никога не се отказах. Вярвам, че има още много да науча и да покажа. Благодаря на екипа, на опитните програмисти и архитекта за това, че са били строги с мен, за да ме научат! Аз съм доказателство, че ако следваш целите си, винаги можеш да успееш. Но помнете! Пътят е пълен с препятствия и не е просто слънчев ден в парка. Може би бих го определил повече на дъждовен ден в парка, но пък с чадър в ръка.
Кои са най-големите заблуди за тази професия?
Заблудите поставям в две основни категории: социални и технически.
Социални: Хората смятат, че ние не комуникираме с други хора и не създаваме семейства, че ние говорим само и единствено с компютрите. Тук смея да твърдя, че повечето ми колеги, дори и аз, имаме семейства и деца.
Технически: Сякаш общосподелено е, че програмирането е лесна професия, като твърдения за това са, че просто се изкарва един сертификат и вече си програмист. Както споменах по-горе, за да си наистина добър програмист, ти не трябва да спираш да учиш. Това е професия, в която трябва да си комплексна личност. Трябва да можеш да говориш с хора, да си технически грамотен и постоянно да поддържаш високо ниво.
Една от фотографиите на Кристиян
Какви са хобитата ти и какво обичаш да правиш след края на работния ден?
Любимото ми нещо е да прекарвам време със семейството. Имам малка дъщеричка, която ме учи на много неща, които съм смятал, че зная. Обожавам да пътувам със семейството си и вярвам, че всеки един от нас трябва да пътува, като първо трябва да опознае България, до последното кътче, а след това да започне да пътува и опознава други държави.
Както в самото начало на нашият разговор споделих, интересувам се от криптовалути и блокчейн технологията. Не е минал и ден в последните няколко години, в който да не прочета за развитието им.
Харесвам всякакъв вид бордови игри.
Също така ми харесва да играя компютърни игри. Доста често, когато моята съпруга и детето ми заспят, отделям време да поиграя.
Друго, което обичам да правя, е да снимам. В представянето ми виждате снимки, направени от програмист, които са изцяло RAW, тоест не са обработвани от абсолютно никакви програми.
Какъв съвет би ни дал?
Никога не се предавайте! Вярвайте в себе си и проявявайте емпатия постоянно!