вторник, 08 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3851 прочитания

    Какво четат HR лидерите в България: Никола Киров, Американски Университет в България

    Книгата, която ме вдъхнови през 2022, е „Силата на настоящето“ на Екхарт Толе, споделя HR Директорът на университета
    16 януари 2023, 10:48 a+ a- a

    Колаж: Economy.bg

    Какво четат HR лидерите в България? Кои са книгите и авторите, от които черпят вдъхновение? Какви уроци и поуки си извличат от тях? Economy.bg попита HR професионалисти във водещи компании в България. Вижте какво отговори Никола Киров - Human Resources Director в Американски Университет в България.

    Книгата, която ме вдъхнови през 2022, е „Силата на настоящето“ на Екхарт Толе.

    Като ръководител и експерт в сферата на човешките ресурси от мен се изисква постоянно да анализирам миналото и да планирам и предвиждам бъдещето. Макар и това да е не само задължително, а и полезно за всеки човек и професионалист, то само по себе си носи голяма тежест за психиката и емоциите.

    „Силата на настоящето“ е бестселър от 90-те години, който е ориентиран по-скоро към самоусъвършенстване. Ако може да се обобщи в няколко основни урока (макар и да са безброй), квинтесенцията на книгата е:

    1. Блуждаенето в миналото или бъдещето е нездравословен подход или проекция на егото, което през своята призма проектира „реалност“, която никога не отговаря на истината.

    2. Мозъкът е инструмент, а не мислите в главата ни, което отново е проекция на това, което позволяваме да ни прави щастливи или не.

    3. Единственото, с което разполагаме, е настоящето. Само в него имаме истински избор, шанс за истинска промяна и най-вече способността на самоконтрол.

    4. Да се съпротивляваме срещу нещата, които ни се случват или очакват, е като да се съпротивляваме срещу смяната на сезоните – нямаме контрол и може само да ни прави нещастни.

    Освен в личен план това, което бих казал, че книгата промени в мен и ме вдъхнови в професионален план, са точно тези уроци. Признавам, че заради амбиция и целеустременост през живота си съм направил много саможертви, лишения и съм игнорирал настоящето за една илюзорна възможност или голямо постижение в някакъв момент. Въпреки че немалко от тях се получиха, онова мигновено удовлетворение на постижението трае кратко, защото след него идва следващото. Това, което не ни учат в университета, на работа или в бизнес срещите, е да преследваме щастието. Само щастливи можем да постигаме цели, да вдъхновяваме други да го правят и да извличаме най-ползотворното от всяка ситуация.

    Тревожността, с която всеки зрял човек се бори в наши дни, е борбата на егото с бъдещето, депресията, която също се настани като трайна част от ежедневието на професионалистите в наши дни, е съжалението на егото към миналото. Егото е най-големият ни враг. Илюзиите „Кой съм?“, „Постигнах ли мечтите си?“, „Ще бъда ли, който искам?“ звучат прекалено познати за всеки човек. Но за мен и за работата ми по-важно е – щастлив ли съм? 

    Книгата ме вдъхнови и ми припомни, че не започнах кариерата си в човешките ресурси, за да бъда някой или да постигна нещо велико. Започнах я, за да помагам на другите. Това е и смисълът на човешките ресурси. 

    Когато започнах да прилагам тези новонаучени и някои забравени уроци, спокойно мога да кажа, че работя с усмивка и карам колегите си да работят с такава. Дали ще постигнем целите си след година – не знам, но знам, че ако днес, сега и във всяка ситуация се стремим да направим най-правилния избор, избор, който е от полза не само за нас, но за тези, за които работим, тогава не само целите ни, но и добавената стойност – да носи работата ежедневно удовлетворение – стават и са извор на вдъхновение.

     

    ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА КАКВО ЧЕТАТ HR ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ:

    Борислава Георгиева, HR Мениджър на DHL Freight ESS

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    САЩ отпуска $100 млн. за иновации при полупроводниците
    Те ще са насочени към университети, национални лаборатории и частния сектор
    преди 15 часа
    5 ИКТ организации предлагат промяна в приема в математическите и професионалните гимназии
    Без силно математическо образование, ИТ индустрията рискува да загуби конкурентното си предимство, предупреждават те
    преди 16 часа
    Световната банка: България е сред водещите места за правене на бизнес
    Докладът Business Ready обхваща само 50 страни, като не са включени развити икономики като САЩ, Германия, Франция или Япония
    преди 17 часа
    Проф. Зико Колтер с безплатна лекция в Софийския университет
    Той е член на борда на OpenAI и е в България по покана на INSAIT
    преди 18 часа
    България изпада от групата на най-свободните икономики в света
    От 20-то страната ни се срина до 43-то място по икономическа свобода, алармират от ИПИ
    преди 19 часа
    Сър Греъм Уотсън се присъединява към преподавателския състав на ВУЗФ
    Английският икономист ще предава своя богат опит от реалния политически и академичен живот на студентите