Дъщерната на ByteDance компания ще разчита повече на AI за модериране на съдържанието
Снимка: Economy.bg
Платформата TikTok съкращава стотици служители от глобалната си работна сила, включително голям брой служители в Малайзия, съобщи компанията, тъй като измества фокуса към по-голямо използване на AI при модериране на съдържанието.
По-рано два източника, запознати с въпроса, казаха пред „Ройтерс“, че повече от 700 работни места са били съкратени в Малайзия. TikTok, собственост на китайската ByteDance, по-късно уточни, че по-малко от 500 служители в страната са засегнати.
Служителите, повечето от които са участвали в операциите по модериране на съдържанието на фирмата, са били информирани за уволнението си по имейл, казаха източниците, пожелали анонимност, тъй като не са упълномощени да говорят с медиите.
В отговор на запитванията на „Ройтерс“, TikTok потвърди съкращенията и каза, че се очаква няколкостотин служители да бъдат засегнати в световен мащаб като част от по-широк план за подобряване на операциите по модериране.
TikTok използва комбинация от автоматизирано откриване и човешки модератори за преглед на съдържанието, публикувано на сайта.
ByteDance има над 110 000 служители в повече от 200 града по света, според уебсайта на компанията. Технологичната фирма планира още съкращения следващия месец, тъй като иска да консолидира някои от регионалните си операции, каза един от източниците.
„Правим тези промени като част от нашите текущи усилия за по-нататъшно укрепване на нашия глобален оперативен модел за модериране на съдържание“, каза говорител на TikTok в изявление.
Компанията очаква да инвестира $2 млрд. в световен мащаб в доверие и безопасност тази година и ще продължи да подобрява ефективността, като 80% от съдържанието, нарушаващо указанията, в момента се премахва от автоматизирани технологии, каза говорителят.
Съкращенията на работни места се случват, тъй като глобалните технологични фирми са изправени пред по-голям регулаторен натиск в Малайзия, където правителството поиска от операторите на социални медии да кандидатстват за оперативен лиценз до януари като част от усилията за борба с киберпрестъпленията.
Малайзия съобщи за рязко увеличение на вредното съдържание в социалните медии по-рано тази година и призова фирмите, включително TikTok, да засилят мониторинга на своите платформи.