сряда, 15 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2268 прочитания

    Кои бяха най-търсените специалисти в здравеопазването през годината?

    Попитахме представители на болници кои специалисти са били най-търсени през последната годината
    17 декември 2024, 09:14 a+ a- a

    Колаж: Economy.bg

    Здравеопазването е тема, която по един или друг начин засяга всички ни, а специалистите, които работят в системата, са тези, на които доверяваме здравето и живота си. Световна тенденция е да има недостиг на специалисти в здравеопазването, като на различните места липсват различни специалисти. Тази година Economy.bg попита представители на няколко болници кои са били най-търсените специалисти през годината.

    Красимира Друмева, началник Отдел Човешки ресурси УМБАЛ Канев – Русе (Снимка: Личен архив)

    Красимира Друмева, началник Отдел Човешки ресурси УМБАЛ Канев – Русе
    През 2024 г. най-търсените специалисти в нашата болница, както и в цялата страна, бяха медицинските сестри. 

    През изминалата година имахме нужда и от лекари с определени ключови специалности, като „Анестезиология и интензивно лечение“, „Вътрешни болести“, „Ендокринология и болести на обмяната“, „Физикална и рехабилитационна медицина“.

    В УМБАЛ „Канев“ АД нямаме затруднения с покриване на изискванията на медицинските стандарти относно осигуреността с медицински персонал. Стремим се да привличаме нови хора, за да можем да оказваме все по-добра болнична помощ на нашите пациенти, като предлагаме различно стимули:

    - Финансови стимули – мотивиращо възнаграждение – основни заплати над договорените нива в КТД в сектор „Здравеопазване“, допълнителни възнаграждения съобразно трудовото представяне и постигане на определените цели. 

    - Нематериални стимули – прозрачност при управление на персонала; предоставяне на възможност за повишаване на квалификацията на всички служители – специализации и обучения; подобряване на условията на труд – обновяване на отделенията на болницата; предоставяне на нова и модерна техника за работа; подобряване на микроклимата.

    В последните години се запазва увеличения интерес от млади новозавършили специалисти – лекари, медицински сестри, акушерки и лаборанти, които избират нашата болница за старт в кариерното си развитие.

    УМБАЛ „Света Марина“, Варна

    УМБАЛ „Света Марина“, Варна
    От екипа на УМБАЛ „Св. Марина“ споделиха, че сферата на здравеопазването се отличава с особена динамичност. В зависимост от регионалните тенденции се наблюдават различия в потребностите на населението и осигуреността с медицински персонал. УМБАЛ „Света Марина“ – Варна е обезпечена с достатъчен брой и вид висококвалифицирани специалисти, тъй като човешкият ресурс е най-големият капитал на лечебното заведение. Без компетентни кадри предлагането на здравни грижи от най-високо качество не би било възможно. В унисон с установения дефицит на специалисти по здравни грижи на национално ниво бихме определили като най-голямо търсенето на медицински сестри. Дългогодишното и доказало се многократно като успешно сътрудничество между болницата и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна е водещата причина лечебното заведение да не изпитва недостиг.

    Блага Брайнова, директор „Човешки ресурси“ в „Сердика“ (Снимка: Личен архив)

    Блага Брайнова, директор „Човешки ресурси“ в „Сердика“
    През 2024 г. специалистите, които най-много търсихме, са следните: лекар със специалност „Физикална и рехабилитационна медицина“, лекар-невролог, медицински сестри, кинезитерапевти, рехабилитатори и болногледачи. Много голямо търсене имаше и за помощни и най-вече за обслужващи служители – санитари и хигиенисти.

     

     

     

    Плумелина Димитрова Мичева, Изпълнителен директор на „СБР-НК“ ЕАД (Снимка: Личен архив)

    Плумелина Димитрова Мичева, Изпълнителен директор на „СБР-НК“ ЕАД
    През 2024 г. в сферата на здравеопазването най-голямо търсене имаше на:
    • лекари специалисти в областта на физикална и рехабилитационна медицина (ФРМ);
    • медицински сестри;
    • кинезитерапевти и физиотерапевти за прилагане на съвременни методи за възстановяване.

     

     

    Доц. д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация и изпълнителен директор на лечебни заведения „Хигия“ (Снимка: Личен архив)

    Доц. д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация и изпълнителен директор на лечебни заведения „Хигия“
    През тази година ключовите специалисти, които ни бяха необходими, са от областта на педиатрията, неврологията и патоанатомията, а в профилактичния сектор – уши, нос, гърло. Много трудно се намират лекари със специалност „Уши, нос и гърло“, които да извършват профилактични прегледи. 

    Недостиг имаше също на лекари анестезиолози и реаниматори, въпреки че при тях вече имаме леко подобрение, но все още са дефицитни специалности. И разбира се, много търсени са специалистите в сферата на образната диагностика. Понастоящем наличието на PACS ни дава възможност да работим на принципа на телемедицината и да изпращаме образите от скенери, ЯМР на далечно разстояние и те да бъдат гледани от колега, който е в София, Пловдив, Варна и т.н. Има сериозен недостиг на специалисти по образна диагностика, които да разчитат новите технологии – ПЕТ скенер, ядрено-магнитен резонанс с по-високи резолюции и т.н.

    Антония Зарева, Ръководител „Човешки ресурси“ на болница ВИТА (Снимка: Личен архив)

    Антония Зарева, Ръководител „Човешки ресурси“ на болница ВИТА
    За щастие, Болница ВИТА е предпочитано работно място за лекари и медицински персонал, но въпреки това ние винаги сме отворени към приемане на нови специалисти, както млади, така и вече утвърдени имена. През 2024 г. реализирахме ръст с около 6% на медицински и немедицински персонал. Кадрите, които традиционно не достигат и търсенето им се увеличава постоянно, са специалисти по патоанатомия, неонатология, микробиология, трансфузионна хематология, медицински сестри и акушерки. Ние не правим изключение и това са едни от най-търсените кадри в болница ВИТА.

    През 2024 г. инвестирахме в повишаване на квалификацията на кадрите си съобразно световните тенденции в медицината. Напредъкът в медицинските технологии и научните изследвания, демографските и обществени изменения изискват постоянен професионален растеж. 

    Кадровата криза, неравномерното разпределение на лекарите и специалистите по здравни грижи в страната, тяхната възраст, както и промяната в мисленето и приоритетите, прави търсенето на кадри в Здравеопазването изключително трудно и е голямо предизвикателство пред всички в сектора. Разкриването на нови болнични заведения и агресивна конкуренция за привличане на кадри допълнително утежнява процеса. Всеки HR специалист, работещ в сферата на здравеопазването през 2025 г. ще бъде изправен пред комплексния проблем, който съчетава липса на кадри и определени финансови предизвикателства. Тук обаче идва намесата на държавата. От години у нас липсва правилна политика и адекватна стратегия в сферата на здравеопазването. Само намесата на регулации от държавата може да помогне, за да се разреши този проблем. Пожелавам си това да се случи през новата 2025 г. 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 38 минути
    Търговският излишък на Китай достигна почти $1 трилион
    Китайските фабрики доминират глобалното производство в мащаб, невиждан в никоя страна след САЩ в периода след Втората световна война
    преди 16 часа
    УниКредит: МСП в ЦИЕ с по-голям икономически принос от тези в другите страни в ЕС
    Банката очаква растеж между 2% и 3% в повечето страни от ЦИЕ през 2025, над темповете на растеж в Западна Европа
    преди 17 часа
    Индекс на човешка свобода 2024: Резултатът на България е с 2 десетилетия назад
    Вече сме на 47-мо място от 165 държави, сочи ново проучване
    преди 19 часа