Представители на няколко болници споделиха кои ще са най-търсените специалисти в техните лечебни заведения
Снимка: iStock
Недостигът на специалисти в сферата на здравеопазването е световна тенденция, от която България не прави изключение. Economy.bg попита представители на няколко болници какви специалисти ще са най-търсени при тях през 2025 г.
Доц. д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация и изпълнителен директор на лечебни заведения „Хигия“ (Снимка: Личен архив)
Доц. д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация и изпълнителен директор на лечебни заведения „Хигия“
Тенденцията за увеличаване на недостига на специалисти се задълбочава в областта на педиатрията, неврологията и патоанатомията, която е ключова специалност. Също при анестезиология и реанимация, въпреки че при тях вече имаме леко подобрение, но все още са дефицитни специалности. И разбира се, търсенето ще е голямо и в сферата на образната диагностика.
Но червеният флаг е за педиатри в болничния сектор от всякакви специалности – уролози, коремни хирурзи, вътрешни болести, кардиолози, кардиохирурзи... От една страна, това е много тежка специалност, а от друга – много педиатри предпочитат да останат в доболничния сектор, където е по-спокойно. Затова, освен да мотивираме повече млади хора да влязат в педиатричните специалности, трябва да мотивираме и повече педиатри да останат в болничния сектор.
Антония Зарева, Ръководител „Човешки ресурси“ на болница ВИТА (Снимка: Личен архив)
Антония Зарева, Ръководител „Човешки ресурси“ на болница ВИТА
Както през вече отминаващата, така и през новата 2025 година, недостигът на кадри ще се усеща болезнено на много места както в големите, така и в по-малките населени места. В България липсата на медицински специалисти в цели райони на страната и изчезването на специалности са сред най-тежките проблеми.
Въпреки това обаче мисля, че лекарите в страната ни не са изчезнали, а съществува мигриране от едни специалности към други. С други думи, наблюдаваме голям отлив от определени специалности и повишен интерес към други. В момента критичен минимум е достигнал броят на патоанатомите, неонатолозите, педиатрите и лекарите със специалност „Клинична лаборатория“. Болница „Вита“ е база за обучение на лекари и специализанти. Силен интерес сред младите лекари се наблюдава за специализация по пластична, възстановителна и естетична хирургия и акушерство и гинекология.
Сериозен е недостигът и на специалисти по здравни грижи, тази тенденция със сигурност ще се задълбочи и през следващата година.
Основното предизвикателство пред HR специалистите по принцип не само в сектор „Здравеопазване“ и не само през 2025 г., а и през следващите няколко години, за съжаление, ще бъде проблемът с недостига на кадри, който освен количествен е и качествен.
Красимира Друмева, началник Отдел Човешки ресурси УМБАЛ Канев – Русе (Снимка: Личен архив)
Красимира Друмева, началник на отдел „Човешки ресурси“ в УМБАЛ „Канев“ – Русе
Нашата главна цел и философия е да осигуряваме все по-добри грижи за нашите пациенти. Идващата 2025 г. няма да е по-различна, защото ние винаги търсим качествени медицински специалисти – лекари и професионалисти по здравни грижи във всички специалности.
Блага Брайнова, директор „Човешки ресурси“ в „Сердика“ (Снимка: Личен архив)
Блага Брайнова – директор „Човешки ресурси“ в „Сердика“
През 2025 г. най-търсените специалисти от наша страна,(без) се очаква да са: лекари по физикална и рехабилитационна медицина, невролози, медицински сестри и болногледачи, както и разбира се, обслужващи служители – санитари и хигиенисти.
Tърсим такива специалисти, защото сме строго профилирани като дейност в следните направления като институции:
- Болница за рехабилитация „Сердика“;
- Верига резиденции за възрастни „Сердика“ (домове за възрастни);
- Верига хосписи „Сердика“;
- Медицински център за роботизирана рехабилитация ReGo.
Плумелина Димитрова Мичева, Изпълнителен директор на „СБР-НК“ ЕАД (Снимка: Личен архив)
Плумелина Димитрова Мичева, Изпълнителен директор на „СБР-НК“ ЕАД
Очакванията за 2025 г. са най-търсените специалисти да бъдат:
• лекари по физикална и рехабилитационна медицина предвид увеличаването на пациенти с хронични заболявания, нуждаещи се от дългосрочна рехабилитация и с фокус върху управление на хронични заболявания и постпандемична грижа;
• медицински сестри и помощен персонал – включително с разширени отговорности за рехабилитационни процедури;
• кинезитерапевти и рехабилитатори;
• специалисти по дигитално здравеопазване за работа с телемедицински технологии;
• психолози и психиатри за справяне с последствията от стрес, депресия и други ментални заболявания;
• специалисти по управление на болнични ресурси и иновации, които да оптимизират работата на лечебните заведения.
УМБАЛ „Света Марина“, Варна
УМБАЛ „Света Марина“, Варна
Търсенето на качествени кадри в здравеопазването ще бъде в пряка корелация с развитието на отрасъла, икономическите условия и технологичния напредък, в т. ч. въвеждане на изкуствен интелект в здравеопазването. Най-търсени ще бъдат специалистите със симбиоза от знания, умения, емпатия, както и адаптивност към предизвикателствата, които в определената сфера не са малко, подчертават от екипа на УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна. Навлизането във все по-широка степен на дигитализацията в отрасъла неминуемо е свързано с повишената потребност от специалисти по анализ на данни. По този начин ще се получи по-задълбочен поглед върху бизнес модела на управление на лечебното заведение, рефлектиращ върху възможностите за оптимизация на бизнес процесите и постигане на устойчивост в системата на здравеопазването.