Слуховете се споделят много повече от опроверженията им, отбелязват създателите на сайта
Американецът Крейг Силвърман създава сайт, който да помага на интернет потребителите и журналистите да се ориентират дали дадена информация е вярна или не, съобщава New York Times.
Сайтът му Emergent.info проверява достоверността на спорни информации, публикувани в Интернет, като ги класифицира като „потвърдени, че са истина”, „потвърдени, че са измислица” или „непотвърдени”.
Силвърман и асистентът му събират слухове, публикувани в новинарски сайтове, като проверяват колко медии са ги публикували и колко от тях впоследствие са ги опровергали.
Алгоритмът на сайта проследява и колко пъти материалът е споделен в социалните мрежи. Публикациите се преглеждат на всеки час, за да се види дали авторите са променили информацията, ако тя се е оказала невярна.
Интернет е пълен с непроверени твърдения, посочва създателят на сайта. Интересното е, че неверните информации се разпространяват много повече от последвалите опровержения, допълва той.
Дава за пример историята с жената, която си имплантирала трета гърда. Информацията в последствие се оказва невярна. И докато първоначалната публикация е споделена 184 000 пъти, то опровержението получава само 56 000 споделяния.