сряда, 31 май 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    12431 прочитания

    Технология от бъдещето - Made in Bulgaria

    За предизвикателствата и потенциала на добавената реалност – Емил Цветков, съосновател на компанията за продукти с аугментирана реалност Duard, пред Economy.bg
    14 септември 2016, 14:46 a+ a- a

    Български пъзел с добавена реалност навлиза на британския пазар. Иновативното творение е дело на младата българска компания Duard, която произвежда продукти с аугментирана реалност. Очаква се българският продукт да е на пазара във Великобритания за Коледа.

    Economy.bg разговаря със съоснователя на Duard Емил Цветков за потенциала и предизвикателства на новата технология.

    За идеята

    Началото
    „Стана съвсем случайно - гледах видео в YouTube, стана ми интересно и решихме да разучим тази технология. Когато започнахме, тя не беше на нивото в момента”, разказва Емил Цветков за интереса към технологията за добавена реалност. Duard стартира с детския пъзел с добавена реалност „Червената шапчица”, който предстои да дебютира на пазара във Великобритания.
    „Започнахме да се занимаваме с добавена реалност преди около две години. Мобилните устройства тогава не бяха достатъчно мощни и почти никой не знаеше какво е добавена реалност. Покрай приложението Pokemon GO технологията вече стана доста популярна. Като цяло обаче хората в чужбина са по-запознати, отколкото в България”, посочва Цветков.

    Приказката става реалност
    „Събрахме екип, който от двама души в началото постепенно се разшири и сега сме четирима. Има много аспекти по създаването на подобен продукт – по него работят програмисти, 3D художници, графични дизайнери и т.н”, обяснява съоснователят на Duard. „Червената шапчица” комбинира традиционния пъзел с технологията „добавена реалност”. След като бъде нареден пъзелът, е нужно да се свали съответното смартфон приложение за Android или за iOS. Погледнат през приложението, пъзелът „оживява” под формата на триизмерна холограма и се превръща в игра.

    Децата и новите технологии
    „Смятаме, че децата най-бързо се адаптират към новите технологии. Като цяло добавената реалност на световно ниво върви в тази посока – да се интегрира към детски продукти”, пояснява Цветков защо са се насочили към детска игра.
    „Нямаме лоши отзиви. Засега им е интересно. На българския пазар няма нещо подобно”, коментира той интереса на българските деца към пъзела, който се продава на сайта на компанията за 20 лева.

    За очакванията за британския пазар

    С поглед към Острова
    „Очакванията са ни във Великобритания да има по-голям интерес, отколкото тук. Защото там хората са по-запознати с технологията. Тук хората виждат пъзел с добавена реалност, но на много от тях не им е ясно какво е това”, обяснява мотивацията да стъпят на британския пазар Цветков. Друг фактор за решението бил, че партньорът на Емил в компанията живее през половината година на Острова.
    До момента в продукта са вложени 100 хил. лв. „Макар да е детска игра, разработката на пъзела изисква ресурси”, отбелязва Цветков. Финансирането е от лица, които желаят да останат анонимни, допълни той.

    За инвестицията и бъдещия продукт

    Перспективи
    „В момента работим над втори продукт, но няма да е пъзел. Ще е за деца, но малко по-големи. Отново ще е с добавена реалност, но няма да е приказка. Ще се фокусираме повече върху играта, защото това задържа вниманието на децата по-дълго време”, подчертава съоснователят на Duard.

    Потенциал и предизвикателства на добавената реалност
    Като основно предизвикателство Цветков посочва факта, че трябва да запознаеш хората за какво става дума. „Правили сме доста опити в тази посока, вкл. с телевизионна реклама, кампания в моловете, чрез Facebook и т.н”.

    За добавената реалност като възможности и предизвикателства

    Що се отнася до потенциала на технологията, то според Цветков това е бъдещето. „До няколко години може би много от продуктите около нас ще имат някакъв вид добавена реалност. Сега освен в маркетинга технологията се ползва много при инструкции за сглобяване – насочваш смартфона с приложението към разглобен продукт и то ти посочва как да го сглобиш”, обяснява възможните приложения на добавената реалност младият предприемач.
    Компанията има зад гърба си и кампания за KFC Bulgaria, която използва технологията на добавената реалност.
    По думите на Цветков въпреки че сега повече се говори за виртуална реалност, тенденцията е добавената реалност да задмине виртуалната. Дали ще се окаже прав, предстои да видим.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    Илия Лингорски, БНБ: България е на финалната права към еврозоната
    Предстои откриване на специализирана интернет страница за еврото
    преди 13 часа
    Служебният кабинет предлага нов удължителен бюджет
    Срокът на действие на сега действащия удължителния закон е до 10 юни
    преди 14 часа
    Електрическите модели на Ford ще могат да се зареждат на зарядните на Tesla в САЩ
    Суперзарядните на Tesla могат да се превърнат в стандарт за индустрията, смята главният изпълнителен директор на Ford
    преди 14 часа
    50 медици завършиха курса по оказване на спешна помощ по въздух
    Това успешно полага основните на системата за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS)
    преди 16 часа
    Алтерко стартира академия за международни обучения
    Съвместно със СофтУни компанията пусна първия си международен онлайн курс