сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4222 прочитания

    Тайната на "златния" ИТ отдел

    За подбора, мотивацията на хората и тенденциите в ИТ индустрията разказва Владимир Петков, CTO на A Data Pro
    16 август 2018, 16:03 a+ a- a

    Технологичното подразделение на A Data Pro спечели златно отличие на престижните международни бизнес награди - Stevie. Свързахме се с Владимир Петков - Chief Technology Officer (CTO) в компанията, за да ни разкаже повече за работата на отдел „Технологии“. Вижте какво сподели той пред екипа на Economy.bg:

    Колко души има в технологичното подразделение на A Data Pro?
    В отдел „Технологии“ работят близо 50 технически специалиста, които са организирани функционално в различни екипи.

    Кои са най-често срещаните и кои най-нестандартните длъжности в него?
    Най-типичните са софтуерните инжненери, които развиват специфични уеб базирани приложения или програми за автоматично събиране на данни от отворени източници на информация - уебсайтове, социални медии. Може би най-нестандартните ни длъжности са тези, които развиват технологии за осмисляне на информация и данни чрез обучени машини.

    Владимир се присъединява към A Data Pro като Chief Technology Officer (CTO) през 2011 г., носейки със себе си десетгодишен опит в сферата на дигиталните медии и бизнес развитието, придобит в „Икономедиа“. Под неговото ръководство, A Data Pro се превръща в напълно интегрирана екосистема, която разчита на симбиозата между хора и технологии – както инфраструктурно, така и за услугите, които предлага. Владимир е и Chief Executive Officer (CEO) на звеното на A Data Pro за развитие на изкуствен интелект – Identrics, създадено през 2016 г. и широко признато за своите решения в сферата на машинното обучение.

    Извън работата си в A Data Pro, Владимир е отявлен защитник на дигитализацията и прилагането на новите технологии в бизнеса в България. Понястоящем той поддържа подкаст на тема медии и технологии, а преди е заемал позиции в бордовете на Българската Уеб Асоциация и местния клон на Бюрото за интерактивна реклама (Interactive Advertising Bureau). Владимир Петков води лекции на тема онлайн бизнес и дигитални медии в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет.

    Върху какви проекти работи отдел „Технологии“ и какви технологии използва?
    В момента работим по над 30 проекта, но най-големите са свързани с глобален мониторинг на съдържанието на всички традиционни медии, сайтове на компании, органи на съдебната власт, фондови и стокови борси и държавни регулатори, индексирането на това съдържание и впоследствие неговото филтриране. След като се филтрира съдържанието, обучаваме машини да извършват определено осмисляне на събраната и филтрирана информация. Задачите, които решаваме чрез обучени машини, са от определяне на сантимент - тоест, отношението към дадени хора, компании или събития, например, изразени в даден текст, до разпознаване и класификация на именувани обекти - като хора и компании - в даден текст.

    Много от проектите ни са за трансформация на данни от един формат в друг или с извличане на факти и знания от неструктурирани текстове, написани на естествен език, като новини или прессъобщения.

    По отношение на технологиите използваме доста широк технологичен набор от езици за програмиране (основно Python и Java), релационни и семантични бази от данни, както и индексиращи машини - търсачки като Elastic.

    Планирате ли екипът Ви да се разшири през следващата една година?
    Да, екипът ни се разширява постоянно, като през изминалата година открихме офис и във Враца и започнахме да работим с местни специалисти. Търсенето в международен план на услуги и консултации в нашата сфера чувствително се повиши в последните няколко години и продължава да расте. В този смисъл, компанията ни планира да расте от гледна точка както на човешки капитал, така и в развитието на технологиите.

    На какво обръщате най-голямо внимание, когато решавате дали даден човек е подходящо попълнение за екипа? С какво може да Ви „грабне“ някой кандидат и с какво да Ви отблъсне?
    Много често търсим специалисти с умения, които не съществуват на българския пазар. Затова сме приели, че най-важното умение на всеки нов колега е да бъде отворен да учи нови неща и да има мотивацията да се справя бързо с това.  Нашият ангажимент е да инвестираме и насърчаваме професионалното му развитие, включително и чрез въвеждане на адаптивно учене. Затова основното за нас е хората, които наемаме, да имат нагласата да учат, да са любопитни и да усвояват нови и нетипични за формалното им образованието знания и умения. Да искат да се развиват и да експериментират.

    Според Вас кои са най-силно мотивиращите фактори за хората, работещи в сферата на Информационните технологии?
    Възможността за експертно развитие, както и предизвикателствата, които трябва да бъдат решавани. Стараем се да предоставяме разнообразни, нетипични и предизвикателни задачи, както и необходимата среда за развитие.

    Търсенето на какви специалисти в сферата на ИТ очаквате най-много да нарасне в България през следващите 5 години?
    Много е трудно да се каже какви ще са най-търсените специалисти за следващите 5 години, защото сферата на технологиите е изключително динамична и 5 години се равняват на един век. Мога да направя прогноза за следващите 12 месеца. В момента основните тенденции са свързани с развитие на технологии за обучаване на машини (machine learning), автоматизацията на събиране и трансформация на данни и технологиите свързани с blockchain.

    Има ли позиции/функции в бранша, за които очаквате търсенето да се свие? Защо?
    Не. Мисля, че всички сектори на технологичната индустрия се развиват с такива темпове, че тя изпитва глобален глад за кадри. Не мисля, че това ще се промени в следващите една или две години.

    Ако сега бяхте на 20 години, към какъв вид технологии/езици за програмиране бихте се насочили?
    Python/Django и Ruby като езици за програмиране, PostgreSQL като база данни и Elastic като индексираща машина. Важно е да уточним, че технологиите са просто едни инструменти, с които се решават конкретни задачи. Именно затова за начинаещите специалисти е много по-важно да си изберат какви задачи биха искали да решават, а не толкова да се насочат към конкретна технология.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 12 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 13 часа
    преди 13 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие
    преди 16 часа
    Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани срещу коклюш по-рано
    В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.
    преди 16 часа
    Сирма се подготвя за двойно листване на борси в САЩ и Европа и нови придобивания
    Групата ще обедини всички дъщерни дружества под единен бранд