четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2450 прочитания

    За пръв път анализираха сеизмичната активност в заледени райони, породена от експлозията на метеорит

    18 декември 2018, 10:01 a+ a- a

    По време на конференцията на Американското геофизично сдружение бе дискутирана първата записана до момента сеизмична активност в резултат на избухването на комета, навлизаща в атмосферата на Земята. Събитието бе наблюдавано на 25 юни 2018 над северозападния бряг на Гренландия, като проучването на учените все още предстои да бъде публикувано.

    Оборудване, засичащо влиянието на сеизмичната активност върху леда, инсталирано в близост до град Каанаак, е успяло да запише труса, породен от експлозията. Данните позволиха на учените да изследват как заледената среда би реагирала на сблъсък с метеорит.

    Първите признаци на приближаващия метеорит са били ярка светлина в небето над Гренландия. Космическото тяло се е взривило на височина 43 километра над повърхността, движейки се със скорост близо 87 хил. километра в час, докладват от Международната организация за метеорити.

    Експлозията е била сходна с тази на бомба, отделяща енергия от 2,1 килотона. Това е втората най-силна експлозия на метеор за 2018, пише Live Science.

    Епицентърът на сеизмичната активност е бил в близост до ледника „Хумболт“, а сеизмологични радари са засекли труса на разстояние до 350 километра от епицентъра.

    Откритията ще помогнат на учените да анализират ефектите от подобни експлозии не само на Земята, но и на други заледени светове, като луната на Юпитер – Европа, или луната на Сатурн – Енцелад.

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 16 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 17 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 17 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 19 часа
    преди 22 часа